RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Atak dżihadystów w Mali. Wśród ofiar są kobiety i dzieci

Dżihadyści w Mali są powiązani z Państwem Islamskim (fot. NATO/ISIS)
Dżihadyści w Mali są powiązani z Państwem Islamskim (fot. NATO/ISIS)

W ataku, jaki formacje dżihadystów przypuściły na autokar w pobliżu Bandiagary w środkowej części Mali, zginęło co najmniej 30 osób – przekazały władze regionu Mopti. Pasażerowie zostali wywleczeni z autokaru i rozstrzelani. Pojazd został spalony.

Uzbrojony mężczyzna przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku [WIDEO]

Obok siedziby ONZ w Nowym Jorku pojawił się uzbrojony mężczyzna. Informacje potwierdziła lokalna policja.

zobacz więcej

Według przedstawiciela lokalnego parlamentu z okręgu Bandiagary, który w rozmowie z agencją AFP, wolał zachować anonimowość, wśród ofiar są też kobiety i dzieci.

Chociaż żadna z lokalnych organizacji paramilitarnych nie przypisała sobie piątkowego ataku, to władze Mali zakładają, że za zamachem stali dżihadyści lub bojownicy powiązani z Państwem Islamskim.

Chaos w Mali


Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju. Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ mające pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. Odrębną operację przywracania pokoju rozpoczęła też Francja. Grupy ekstremistów w Mali są szczególnie aktywne na północy kraju. Ich działalność stopniowo rozprzestrzeniła się też na rejony w środkowej części kraju oraz na sąsiednie państwa: Niger i Burkinę Faso. Ataków na żołnierzy malijskich i francuskich oraz urzędników państwowych dokonują islamistyczne grupy rebelianckie, powiązane z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Ich akcje doprowadziły do śmierci kilku tysięcy osób, a setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wojskowy zamach stanu, do jakiego doszło w Mali w 2020 roku nie doprowadził do przerwania spirali przemocy w tym kraju. Przeciwnie – ataki sił terrorystycznych nasiliły się.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej