RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Kto tu jest proputinowski?”. Poręba wyliczył polityków EPL i socjaldemokratów pracujących dla Rosji [WIDEO]

W sobotę w Warszawie odbywa się spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefów kilkunastu konserwatywnych partii europejskich. Jedną z nich była Marine Le Pen z francuskiego Zjednoczenia Narodowego. Dziennikarka TVN zarzuciła politykom PiS, że zaprosili do Polski „proputinowską polityk”. Europoseł Tomasz Poręba wyliczył, kto naprawdę jest powiązany z prezydentem Rosji.

„Warsaw Summit”. Komentarze nt. spotkania liderów europejskich partii konserwatywnych

Chcemy Unii Europejskiej ojczyzn, suwerennych krajów, suwerennych rządów; stawiamy na to, żeby w UE większe prawo i więcej głosów mieli obywatele,...

zobacz więcej

– Koledzy Donalda Tuska, Leszka Millera, Włodzimierza Cimoszewicza, Radosława Sikorskiego z grup politycznych, które współpracują z Platformą, z SLD w Parlamencie Europejski, mam tu na myśli pana byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, byłego kanclerza Austrii (Wolfganga) Schuessela.

– Mam na myśli byłego premiera Finlandii (Paavo) Lipponena, mam na myśli byłego premiera Francji (Francois) Fillona, mam wreszcie na myśli byłą minister spraw zagranicznych Austrii (Karin Kneissl) – wszyscy oni znaleźli zatrudnienie. Gdzie? W firmach współpracujących z Gazpromem i w firmach, które są bezpośrednio powiązane z (Władimirem) Putinem – wyliczał Poręba.

– Chciałem zapytać państwa, kto tutaj jest proputinowski? Kto tutaj reprezentuje interesy Putina? Również gospodarcze – zapytał europoseł PiS.

Czytaj więcej: Robota u Putina. Zachodni politycy na rosyjskiej liście płac

Z kolei Radosław Fogiel podkreślił, że Marine Le Pen „nie pracuje, w przeciwieństwie do wielu polityków partii tworzących Europejską Partię Ludową, albo europejską socjaldemokrację, w żadnej z rosyjskich spółek energetycznych”.

Kto jeszcze pracuje dla Rosjan?


Do wymienionych przez Porębę ważnych europejskich polityków, warto dodać także Henninga Voscheraua, który w 2012 roku został szefem Rady Dyrektorów spółki South Stream Transport AG. Natomiast w październiku 2016 roku do spółki Nord Stream 2 AG przeszła Marion Scheller, wpływowa urzędniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki, którym kierował wtedy znany polityk SPD Sigmar Gabriel.

Jak pisał Grzegorz Kuczyński, mocno z Gazpromem związani są także fińscy politycy.

„W interesie Gazpromu działał też były sekretarz Lipponena Antton Rönnholm, obecnie sekretarz partii socjaldemokratów. Z kolei inny były premier Finlandii Esko Aho (1991-1995), polityk Partii Centrum, w 2017 roku został zaproszony do zarządu rosyjskiego państwowego banku Sbierbank.”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej