RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent Duda w Katarze. Minister Kumoch wskazał tematy wizyty [WIDEO]

Najważniejszym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki; Katar jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w dziedzinie LNG – przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Prezydent Duda w Katarze. Wśród tematów kwestie surowców energetycznych i ich pozyskiwania

Prezydent rozpoczął pobyt w stolicy Kataru, Dosze od spotkania w bazie Straży Ochrony Wybrzeża. Zaplanowano rozmowy z kadetami katarskiej marynarki...

zobacz więcej

Pierwszego dnia wizyty w Katarze prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w terminalu LNG Ras Laffan, a także odwiedził bazę Straży Ochrony Wybrzeża Kataru; część kadetów z tej jednostki szkoliła się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

To było wzruszające, bo widać, jak duży wkład ma Polska w budowę bezpieczeństwa państw Zatoki Perskiej. Również jesteśmy w przyszłości zainteresowani współpracą w szkoleniu sił wojskowych Kataru – podkreślił Kumoch.

Oficjalne spotkania


Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zapowiedział, że w niedzielę – drugim dniu prezydenckiej wizyty – odbędą się spotkania oficjalne, w tym rozmowa w cztery oczy polskiego prezydenta z emirem Kataru.

– Dotyczyć będzie ona spraw ważnych: perspektyw współpracy w dziedzinie energetyki, która jest kluczowa nie tylko dla naszego kraju, ale dla całego regionu, ponieważ region ten podlegał szantażowi ze strony jednego z dużych dostawców gazu, a Polska robi wszystko, by ten szantaż uniemożliwiać i wprowadzać na rynki europejskie jak najwięcej gazu kupowanego na zasadach komercyjnych, bez żadnych nacisków politycznych – zaznaczył. Kumoch podkreślił, że Polska sprzeciwia się używaniu surowców jako narzędzia nacisku na państwa europejskie. – Uważamy, że surowce to zwykły towar, który powinien podlegać zasadom rynku, a nie zasadom nacisków politycznych, które Rosja – niestety – stosowała i stosuje – mówił minister, podając przykład Mołdawii.

– Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej dziedzinie – mówił Kumoch. – Im więcej gazu komercyjnego spoza Rosji trafi do Europy, tym większą rolę będą odgrywały zasady wolnego rynku, gdzie jest czysta konkurencja – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Kumoch oświadczył, że najważniejszym celem wizyty jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki. Zwracał też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem. – Zastanawiamy się, w jaki sposób można ten deficyt zniwelować, na przykład poprzez udział polskich przedsiębiorstw w przetargach, poprzez wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii – powiedział.

– Bardzo ciekawym tematem jest temat rolnictwa. Katar w znacznej części sprowadza swoje towary rolne, jest tym zainteresowany. Polska ma tutaj sporo do zaoferowania. Jutro na ten temat będą bardzo poważne rozmowy – podkreślił szef BPM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej