RAPORT

Wojna na Ukrainie

Białoruskie służby prowadziły działania dywersyjne na granicy z Polską

Służby białoruskie prowadziły na granicy z Polską działania dywersyjne. W okolicach Michałowa wielokrotnie niszczyły zaporę techniczną znajdująca się w pasie granicznym – poinformowała w sobotę rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Prowokacja białoruskich służb. MON pokazuje nowe nagranie [WIDEO]

W Mielniku na Podlasiu grupa migrantów zaatakowała polską granicę. Wszystko odbywało się pod nadzorem służb białoruskich; funkcjonariusze reżimu...

zobacz więcej

Na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Michałowie, w piątek, od godziny 17:00 służby białoruskie podchodziły i cięły concertinę. Kiedy polscy pogranicznicy naprawiali zaporę, byli oślepiani przez Białorusinów laserami i światłami stroboskopowymi. Działania takie powtarzały się sześciokrotnie w ciągu kilku godzin.

– Nie zauważyliśmy migrantów, którzy mieli by przejść przez uszkodzoną zaporę na teren Polski. Były to działania dywersyjne ze strony białoruskiej – powiedziała Michalska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Nielegalne przekraczanie granicy białorusko-polskiej


Natomiast na odcinku w okolicach Czeremchy ok. godz. 18:00 przeszło na polską stronę 40 cudzoziemców. Wcześniej została przecięta zapora techniczna z drutu żyletkowego. – Nielegalni migranci zostali jednak zatrzymani przez polskie służby i zawróceni do linii granicznej – zapewniła rzecznik.

Minionej doby doszło łącznie do 62 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Michalska przekazała, że zatrzymano 4 osoby za pomocnictwo: 2 obywateli Ukrainy, jednego obywatele Afganistanu oraz jednego obywatela Polski. – Polak, mieszkaniec województwa podlaskiego, przewoził czterech obywateli Syrii – powiedziała.

Nocna akcja pod Czeremchą. Migranci zniszczyli zaporę z drutu kolczastego

Grupa ponad 200 agresywnych migrantów forsowała granicę Polski nieopodal miejscowości Czeremcha na Podlasiu – przekazała Straż Graniczna. Na...

zobacz więcej

W ręce polskich służb wpadli również obywatel Ukrainy i Afganistanu. Zostali zatrzymani w pobliżu granicy litewskiej, kiedy przewozili kilku cudzoziemców. Zatrzymany Afgańczyk, który brał udział w przerzucie migrantów, legalnie przebywał w Polsce.

O zatrzymaniu kolejnego obywatela Ukrainy za przemyt ludzi, rzecznik nie przekazała szczegółowych informacji.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku – 17,5 tys., wrześniu – 7,7 tys., sierpniu – 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Zobacz także: Grupa agresywnych cudzoziemców próbowała wedrzeć się na terytorium Polski z Białorusi w okolicach Dubicz Cerkiewnych


Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej