RAPORT

Pogarda

Morawiecki dla BBC: Polexit to całkowita przesada; o wyjściu z UE mówi głównie polska opozycja

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Leszek Szymański)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Polska nie dąży do polexitu – zapewniał premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym brytyjskiej telewizji publicznej BBC. Jak podkreślił, mówienie o polexicie to „całkowita przesada, a o wyjściu z Unii Europejskiej mówi głównie polska opozycja”.

Morawiecki o UE: Zmuszeni do ostrych działań, będziemy do nich gotowi

Jestem przekonany, że te pieniądze, które się Polsce należą, prędzej czy później do Polski trafią – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

– Oczywiście, mają prawo do wygłaszania dowolnych opinii, ale prawda jest taka, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i pozostanie w Unii – zapewnił premier i dodał, że Polska jest w Unii „głosem zdrowego rozsądku”.

Premier Morawiecki podkreślił, że polski spór z Komisją Europejską dotyczy jej kompetencji. Zdaniem szefa rządu, Komisja krytykując zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości wychodzi poza uprawnienia traktatowe, bo to kraje członkowskie są gospodarzami unijnego traktatu.

– Jeśli miałoby dojść do przekazania Unii kolejnych kompetencji, to musiałoby to być zapisane w traktacie. A teraz mamy inną sytuację – Komisja Europejska oraz TSUE twierdzą, że mają kompetencje, których w traktacie nie ma – komentował premier.

Szef rządu zapewnił, że celem reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości jest wzmocnienie niezawisłości sądownictwa względem poprzednich lat. Dodał, że przed zmianami w sądach orzekali sędziowie, którzy latach 80. oskarżali i skazywali działaczy „Solidarności”.

Zobacz także: List premiera Morawieckiego do przywódców UE


Wywiad w BBC World News, w którym premier Mateusz Morawiecki mówi także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o zagrożeniach ze strony Rosji, będzie wyemitowany w ten weekend jeszcze kilkakrotnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej