RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Duda w Katarze. Wśród tematów kwestie surowców energetycznych i ich pozyskiwania

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął dwudniową wizytę w Katarze. Na sobotę zaplanowano rozmowy robocze oraz spotkania z przedstawicielami biznesu przed niedzielnym forum ekonomicznym.

Dostawy gazu LNG z Kataru sprzeczne z prawem unijnym? KE wszczyna dochodzenie

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar...

zobacz więcej

Kwestie surowców energetycznych, ich pozyskiwania i uniezależniania się od rosyjskich dostaw to ważny aspekt całej wizyty w Katarze. Mówił o tym przed wylotem szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. Minister przypomniał w piątek, że Katar to „jeden z największych producentów i eksporterów gazu LNG na świecie, na który Polska postawiła budując gazoport w Świnoujściu i rozbudowując system gazoportów i przesyłu gazu”.

Dodał, że Polska kupuje ten surowiec od Katarczyków i chce tę współpracę rozwijać. Podobnie jak ewentualne inwestycje Kataru w pozyskiwanie alternatywnych źródeł energii.

– Wizyta jest szczególnie ważna wobec tego, co się dzieje na rynkach: wzrostu ceny surowca oraz szantażów gazowych, które się odbywają niedaleko naszych granic. Niedawno ofiarą takiego szantażu padała Mołdawia; liczymy się z tym, że prędzej czy później ofiarą może paść Ukraina. Polska bardzo mocno dąży do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo surowców sobie – to bezpieczeństwo jest zapewnione – ale również swoim partnerom i w ten sposób uniemożliwić ich terroryzowanie – podkreślił Kumoch.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Drugi dzień wizyty prezydenta rozpocznie oficjalne powitanie przez emira Tamima ibn Hamad Saniego. Zaplanowano rozmowy plenarne z udziałem obu przywódców oraz rozmowę w cztery oczy. Po południu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w organizowanym po raz drugi polsko-katarskim forum ekonomicznym.

Zobacz także: Pierwsze w historii Kataru wybory do parlamentu


Przed wylotem do Kataru prezydent naradzał się w sprawach dotyczących spraw energetycznych z szefami spółek Skarbu Państwa oraz z ekspertami z dziedziny surowców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej