RAPORT

Wojna na Ukrainie

Liderzy europejskich konserwatystów w Warszawie o przyszłości UE

Inicjatorem rozmów jest prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Inicjatorem rozmów jest prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

W sobotę w Warszawie odbędzie się spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, którzy będą dyskutowali m.in. o współpracy i przyszłości Unii Europejskiej, w tym o reformach instytucjonalnych. Inicjatorem rozmów jest prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Saryusz-Wolski o różnicach i związkach między Morawieckim a Orbanem i Salvinim

Europejski mainstream, silnie związany z zależnymi od Kremla spółkami energetycznymi, naciskający na ukończenie Nord Stream 2, krytykuje polski...

zobacz więcej

– Będzie to kontynuacja tego, co zostało zapoczątkowane w lipcu, gdy została przyjęta deklaracją liderów partii prawicowych i konserwatywnych. Liczymy w sobotę na dobrą dyskusję, na budowanie podstaw do szerszej współpracy partii konserwatywnych z całej Europy, zarówno w ramach dzisiejszego politycznego układu w Parlamencie Europejskim, jak i tego, który będzie w przyszłości – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, który w ugrupowaniu odpowiada za kontakty międzynarodowe.

„Wspólnota wymaga reform”


Jak dodał, spotkanie będzie podzielone na dwie zamknięte sesje robocze i zakończy się prawdopodobnie przyjęciem wspólnego oświadczania liderów ugrupowań.

– W trakcie debat liderzy ugrupowań konserwatywnych będą dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej i ewentualnych reformach instytucjonalnych, których Wspólnota wymaga. Liderzy będą też poruszać kwestię przyszłej współpracy – zapowiedział Fogiel. Wicerzecznik PiS przekazał, że na sobotnie spotkanie przyjadą szefowie kilkunastu konserwatywnych partii europejskich.

– Mamy potwierdzenie od przewodniczącego Fideszu, premiera Węgier Viktora Orbana, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, a także od szefów partii prawicowych i konserwatywnych z Francji, Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Litwy, Holandii oraz Rumunii – podkreślił Fogiel.

Jarosław Kaczyński spotkał się z Viktorem Orbanem

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem – poinformowało Prawo i Sprawiedliwość na Twitterze....

zobacz więcej

Zaznaczył, że na spotkaniu nie pojawi się przewodnicząca Braci Włochów Giorgia Meloni oraz przewodniczący Ligi Matteo Salvini. – Nieobecność wynika z ich zobowiązania wobec własnych ugrupowań. Są oni jednak otwarci na spotkania w późniejszym terminie – dodał.

Deklaracja ideowa z lipca


Na początku lipca br. członkowie prawicowych, konserwatywnych ugrupowań, których przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim podpisali wspólną deklarację ideową. Deklaracja została podpisana m.in. przez: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącą Braci Włochów Giorgię Meloni, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, przewodniczącego Fideszu Viktora Orbana, przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego oraz przedstawicieli kilkunastu innych partii centro-prawicowych.

W deklaracji jej sygnatariusze podkreślili, że celem podjętej przez nich współpracy jest głęboka reforma UE poprzez powrót do idei, które legły u jej podstaw z suwerenną rolą narodów europejskich. Ponadto w deklaracji zwrócono uwagę na spadek zaufania obywateli państw członkowskich do tej instytucji, co – według sygnatariuszy – jest konsekwencją „reinterpretacji treści Traktatów”.

Czytaj więcej: Oświadczenie prezesa PiS o przyszłości Unii Europejskiej
teraz odtwarzane
Oświadczenie prezesa PiS

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej