RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ile osób w Polsce ukarano za brak maseczki? Znamy statystyki

„W Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii ” (fot. Shutterstock)
„W Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii ” (fot. Shutterstock)

Od początku sierpnia ukaraliśmy ponad 145 tys. osób, które mimo zwrócenia przez policjantów uwagi, nie chciały zastosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że ostatniej doby policjanci za brak maseczki ukarali ponad 3 tys. osób.

30 niezależnych badań ze świata nad skutecznością maseczek. Wyniki jednoznaczne

Noszenie maseczek zmniejsza częstotliwość występowania COVID-19 o 53 proc. i jest najskuteczniejszą niefarmakologiczną metodą walki z pandemią...

zobacz więcej

– Chcemy przypomnieć, że w Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii. Stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji.

Inspektor podkreślił, że policjanci zwracają uwagę m.in na obowiązek zakrywania ust i nosa, czy to w pojazdach komunikacji zbiorowej, czy też w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie taki przepis obowiązuje bez względu na to, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie. – Bardzo często osoby zaszczepione tak tłumaczą się policjantom, że myślały, że nie muszą zasłaniać ust i nosa w pomieszczeniach użyteczności publicznej – tłumaczył.

Według danych przekazanych przez KGP, ostatniej doby policjanci pouczyli prawie 5,5 tys. osób, w związku z niezakrywaniem ust i nosa np. maseczką. Od 1 sierpnia takich osób zostało pouczonych prawie 371 tysięcy. – Tylko ostatniej doby ukaraliśmy prawie 3,1 tys. osób, które mimo zwrócenia przez policjantów uwagi nie chciały zastosować się do tego obowiązku zakrywania ust i nosa. Od 1 sierpnia takich osób ukaraliśmy mandatem już ponad 145 tysięcy – podał.

– W stosunku do osób, które odmawiają przyjęcia mandatu, kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Takich wniosków podczas ostatniej doby było prawie 200, a od 1 sierpnia ponad 9,6 tysiąca – przekazał.

Zaznaczył przy tym, że ostatniej doby policjanci skontrowali ponad 4,4 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. – Cały czas współdziałamy w tym zakresie z Państwową Inspekcją Sanitarną i przypominam, że policjanci w związku z niestosowaniem się do przepisów związanych z wprowadzonym stanem epidemii mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych, natomiast Państwowy Inspektor Sanitarny może nałożyć w drodze decyzji administracyjnej wysoką karę pieniężną - podkreślił.

Przeczytaj także: Polacy wyrzuceni z samolotu w Holandii. Muszą też zapłacić grzywny

Ostatniej doby 111 policjantów i 28 pracowników cywilnych policji zakaziło się koronawirusem - podał rzecznik. Łącznie od początku sierpnia zachorowało na COVID-19 ponad 2,6 tys. policjantów i ponad 600 pracowników cywilnych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej