RAPORT

Wojna na Ukrainie

Europa. „To największe ognisko Omikrona poza RPA”. Efekt firmowej imprezy

Firmową imprezę zorganizowano w restauracji w pobliżu portu (fot Shutterstock)
Firmową imprezę zorganizowano w restauracji w pobliżu portu (fot Shutterstock)

U 13 osób, uczestników firmowej imprezy świątecznej w Oslo potwierdzono zakażenie wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Według „hipotezy roboczej” przedstawionej przez norweskie władze sanitarne, faktyczna liczba zakażonych Omikronem przekracza połowę liczby uczestników przyjęcia. Bawiło się na nim 120 osób.

Rekordowe wskaźniki zakażeń. Dania i Norwegia zaostrzają restrykcje

Rządy Danii i Norwegii ogłosiły w piątek zaostrzenie restrykcji koronawirusowych. W obu krajach w ostatnich dniach notuje się rekordowo wysokie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

26 listopada – tego samego dnia, którego WHO uznała Omikron za „wariant budzący obawę” (Variant of Concern – VOC) – działająca w branży energii odnawialnej firma Scatec zorganizowała w jednej z restauracji w pobliżu portu w Oslo przyjęcie dla pracowników.

„Super zaraźliwe przyjęcie”


Firma prowadzi działalność w RPA, a na przyjęciu była co najmniej jedna osoba, która niedawno wróciła z tego kraju. Jednak według rzecznika przedsiębiorstwa na imprezę wpuszczono tylko osoby legitymujące się negatywnym testem, a przy tym zaszczepione.

Zdaniem Prebena Aavitslanda, głównego lekarza z Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego przyjęcie firmowe w Louise to tzw. „super-spreader event” – wydarzenie, podczas którego doszło do przekazania wirusa dużej liczbie osób.

– Podczas imprezy, zgodnie z naszą hipotezą roboczą, co najmniej połowa ze 120 uczestników została zarażona wariantem Omikron. Co oznacza, że jest to największe ognisko tego wariantu poza RPA – przekazał Aavitsland. Jak dotąd obecność mutacji Omikron potwierdzono u 13 uczestników. Oprócz gości firmowej imprezy w Norwegii potwierdzono obecność mutacji Omikron u dwóch osób mieszkających na zachodnim wybrzeżu i dwóch przebywających na kwarantannie na lotnisku w Oslo.

Przeczytaj także: Co wiemy o Omikronie? Informacje od lekarki z RPA

W reakcji na masowe zakażenie norweskie władze na powrót wprowadziły niektóre zniesione obostrzenia pandemiczne.

Według Reutersa w całej Europie firmy odwołują świąteczne imprezy dla pracowników z obawy przed wariantem Omikron.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej