RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosja żąda, by Ukraina nie wchodziła do NATO. Biały Dom odpowiada

Jen Psaki stanowczo odpowiedziała na rosyjskie żądania wobec Ukrainy (fot. Anna Moneymaker/Getty Images)
Jen Psaki stanowczo odpowiedziała na rosyjskie żądania wobec Ukrainy (fot. Anna Moneymaker/Getty Images)

To państwa NATO decydują o tym, kto jest członkiem Sojuszu, a nie Rosja – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do rosyjskich żądań zapewnienia, że Ukraina nie wstąpi do NATO. Psaki odrzuciła też sugestię, że Ukraina powinna zaoferować ustępstwa, by rozładować napięcia z Rosją. Rzeczniczka Białego Domu zasugerowała, że w grę wchodzą dostawy broni dla Ukrainy.

Napięcie na linii Rosja-Ukraina. Stanowcze słowa premiera Kanady

Trwająca koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą była jednym z tematów czwartkowej rozmowy premiera Kanady Justina Trudeau z...

zobacz więcej

– To do państw NATO należy decyzja, kto jest w NATO, a nie do Rosji – powiedziała Psaki, odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA byłyby w stanie rozważyć złożenie Rosji gwarancji wykluczających członkostwo Ukrainy w NATO w przyszłości.

Rzeczniczka odmówiła rozwinięcia wcześniejszej wypowiedzi prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział, że przygotowuje „najbardziej kompletny i znaczący zestaw inicjatyw” w odpowiedzi na ewentualną rosyjską inwazję.

– Chcemy zapewnić, że będziemy przygotowani, bo wiemy, co prezydent Putin robił w przeszłości i widzimy, że przygotowuje zdolności do podjęcia działań. Jeśli zdecyduje się na inwazję, chcemy być gotowi – powiedziała Psaki. Dodała, że wśród inicjatyw znajdują się sankcje gospodarcze, ale zasugerowała również, że chodzi też o dostawy broni dla Ukrainy. Zaznaczyła, że zestaw sankcji jest przygotowywany w koordynacji z sojusznikami Ameryki i Kongresem.

Psaki potwierdziła, że Biały Dom jest zaangażowany w konsultacje z Rosją na temat organizacji rozmowy prezydentów Bidena i Putina, jednak nie przesądziła, czy i kiedy do niej dojdzie.

Stoltenberg: Rosja nie będzie decydować, kto jest członkiem NATO

Rosja nie będzie decydować, kto jest członkiem NATO – szef Sojuszu odpowiedział w ten sposób na propozycję rosyjskiego prezydenta. Władimir Putin...

zobacz więcej

Przedstawicielka Białego Domu stwierdziła również, że Waszyngton nie zamierza wywierać jakiejkolwiek presji na Ukrainę, by zaoferowała żądane przez Rosję ustępstwa w celu zażegnania kryzysu.

– Nie zapominajmy, kto sprowokował te obecne napięcia – to była Rosja. I to na Rosji ciąży obowiązek, by doprowadzić do deeskalacji – powiedziała Psaki.

Wcześniej w piątek prezydent Biden zapowiedział, że przygotowuje pakiet „inicjatyw”, który ma sprawić, że ewentualna ponowna inwazja Rosji na Ukrainę będzie „bardzo, bardzo trudna”.

W ostatnich dniach przedstawiciele Białego Domu sygnalizowali nieoficjalnie, że popierają pakiet sankcji, zaproponowany w Senacie przez przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Boba Menendeza - nazwany przez niego „matką wszystkich sankcji” – zawierający restrykcje przeciwko całemu szeregowi rosyjskich oligarchów, banków, przedsiębiorstw państwowych, a także projektowi Nord Stream 2.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej