RAPORT

Wojna na Ukrainie

Krajobraz Marsa z niecodziennej perspektywy. Łazik Curiosity zrobił sobie selfie

Łazik Curiosity nadesłał z Marsa 81 zdjęć (fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS)
Łazik Curiosity nadesłał z Marsa 81 zdjęć (fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Wypełniający misję na Marsie łazik Curiosity nadesłał najnowsze selfie składające się z aż 81 pojedynczych zdjęć. Fotografia dodatkowo została wykonana w technologii 360 stopni, dzięki czemu możemy na niej podziwiać krajobraz Czerwonej Planety z niecodziennej perspektywy – informuje NASA.

Potężna asteroida obok Ziemi. NASA: potencjalnie niebezpieczna

Gigantyczna asteroida, większa od wieży Eiffla, już za kilka dni przeleci obok Ziemi. Obiekt 4660 Nereus jest dość dobrze znany obserwatorom nieba,...

zobacz więcej

Łazik wykonał zdjęcia pod koniec listopada. Fotografie zostały zrobione za pomocą aparatu MAHLI umiejscowionego na przednim ramieniu łazika.

Nie jest to pierwsze tego typu dzieło nadesłane z Marsa, jednak to zawiera spektakularną perspektywa ukazująca krajobraz Czerwonej Planety. Na zdjęciu możemy wyróżnić kilka formacji – po prawej stronie znajdziemy „Górę Rafaela Navarro”, która została nazwana na cześć zmarłego w tym roku astrobiologa pracującego z Curiosity.

Po lewej stronie widać strukturę w kształcie litery „u”. Właśnie tam zmierza obecnie łazik. Można się spodziewać, że wkrótce nadeśle kolejne selfie, o jakim Kim Kardashian, znana z upodobania do tego typu zdjęć, mogłaby tylko pomarzyć.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej