RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Reżim Łukaszenki grozi kontrsankcjami. „Lista będzie dość długa”

Reżim Alaksandra Łukaszenki szykuje odpowiedź na sankcje (fot. Press Service of the President of the Republic of Belarus)
Reżim Alaksandra Łukaszenki szykuje odpowiedź na sankcje (fot. Press Service of the President of the Republic of Belarus)

W najbliższych dniach Białoruś zamierza przyjąć pakiet sankcji gospodarczych wobec Zachodu – poinformował po spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką Raman Hałouczanka, który pełni funkcję premiera Białorusi.

Łukaszenka wpatrzony w Tuska. Dyktator atakuje polskiego prezydenta i premiera, wspiera opozycję

– Donald Tusk jest silnym politykiem – powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka i zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że sfałszowało...

zobacz więcej

– Przygotowaliśmy i w najbliższych dniach wdrożymy pakiet sankcji gospodarczych sankcyjnych w odpowiedzi na restrykcje podjęte wobec naszego kraju – oświadczył Białorusi Raman Hałouczanka w rozmowie z agencją BiełTA.

Jak twierdzi polityk, „lista będzie dość długa”. – To już nie będą tak zwane środki asymetryczne i środki nieformalne. Będą to środki ekonomiczne, będące odpowiedzią na wywieraną na nas presję – podkreślił.

Sankcje UE i USA


W czwartek Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada nałożyły kolejny, już piąty pakiet sankcji na reżim w Mińsku. Na liście sankcji znalazły się decydenci odpowiedzialni za sztucznie wywołany kryzys migracyjny i masowe represje wobec obywateli, a także szereg podmiotów prawnych – między innymi linie lotnicze Belavia, stołeczne hotele czy przedsiębiorstwa państwowe.

Wcześniej Bruksela zapowiadała, że trwają już prace nad kolejnym, szóstym pakietem sankcji – przypomina Biełsat.

Wobec zainicjowanego przez reżim Alaksandra Łukaszenki kryzysu migracyjnego od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej