RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Białoruś. Rzucili kamieniem, będą sądzeni za „terroryzm”

Białoruskie służby zatrzymały dwóch mężczyzn w związku ze śledztwem (fot. Biełsat/Telegra/skgovby)
Białoruskie służby zatrzymały dwóch mężczyzn w związku ze śledztwem (fot. Biełsat/Telegra/skgovby)

Białoruski Komitet Śledczy we współpracy z Wydziałem do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK) MSW poinformował o zatrzymaniu dwóch mieszkańców Mińska w wieku 36 i 43 lat, którzy mieli wrzucić przez okno kamień do mieszkania prokuratora. Mężczyźni byli uczestnikami zamkniętego czatu w serwisie Telegram, który jest komórką inicjatywy „Busły laciać” („Lecą bociany”) – informuje Biełsat.

Białoruś. Wielodzietna matka Wolha Załatar skazana na cztery lata za „ekstremizm”

Wolha Załatar, matka pięciorga niepełnoletnich dzieci, została w piątek skazana na cztery lata kolonii karnej za rzekome „utworzenie formacji...

zobacz więcej

Śledczy twierdzą, że w kwietniu tego roku mężczyźni wrzucili przez okno kamień do mieszkania prokuratora. Jak podkreślono, mieszkającego tam z małym dzieckiem. Podejrzani nie byli wcześniej karani. Jeden z nich jest przedsiębiorcą budowlanym, drugi inżynierem.

Według Komitetu Śledczego jesienią 2020 roku dołączyli oni do zamkniętego czatu w serwisie Telegram powiązanego ze strukturami inicjatywy „Busły laciać”. Z kolei na krótko przed incydentem dane kontaktowe prokuratora – jego adres domowy, stanowisko, miejsce pracy i zamieszkania – zostały opublikowane na innym kanale Telegram, który uznano za źródło rozpowszechnia treści ekstremistycznych.

Postępowanie karne


Wszczęto postępowanie karne. Podejrzanym zarzuca się popełnienie „aktu terrorystycznego przeciwko osobie publicznej” oraz „udział w organizacji utworzonej w celu prowadzenia działalności terrorystycznej” – informuje Biełsat. Inicjatywa „Busły laciać” jest częścią Białoruś Ruchu „Opór”. Celem „Oporu” jest „walka z reżimem Łukaszenki wszelkimi możliwymi sposobami”. Ruch opowiada się również za przeprowadzeniem demokratycznych reform w kraju, zmianą konstytucji i rozpisaniem nowych wyborów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej