RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tarcza antyinflacyjna. Premier ujawnił możliwy termin wprowadzenia

Premier Mateusz Morawiecki (fot. K.Maj/KPRM)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. K.Maj/KPRM)

Chcemy, żeby tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca – powiedział w piątkowym podkaście premier Mateusz Morawiecki.

Adam Glapiński: To nie jest żadna hiper- czy superinflacja

Inflacja jest lekko podwyższona; będzie też w I kw. 2022 r., a potem powinna się obniżać – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam...

zobacz więcej

– Tracza antyinflacyjna to odpowiedź na kolejne stadium globalnego kryzysu gospodarczego, czyli zwyżkującą inflację – powiedział Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że przygotowany przez rząd pakiet składa się z dwóch części: obniżki podatków na energię, gaz i paliwa dla wszystkich Polaków, a także dodatku osłonowego (od 400 do 1150 zł) dla rodzin najbardziej narażonych na skutki wzrostu cen.

– To jest kwestia solidarności; w interesie nas wszystkich jest to, by kryzys dotknął nas, jako społeczeństwo, jak najmniej – zaznaczył. Dodał, że dzięki tym działaniom szczyt inflacyjny zostanie ścięty o 1-1,50 pkt., a każda rodzina zaoszczędzi nawet kilkaset złotych. – Chcemy, żeby tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca – wskazał.

Premier podkreślił też, że obniżka podatków nie może być pretekstem dla firm do wprowadzania ukrytych podwyżek. – Dlatego będziemy obserwować czy firmy działają uczciwie – zapowiedział.

Morawiecki zaznaczył również, że rekordowo wysoka inflacja jest problemem, z którym zmaga się wiele krajów. Wskazał, że na przykład w Hiszpanii takiego wzrostu cen nie notowano od 29 lat, a w Niemczech od 28 lat. – W strefie euro inflacja jest największa od początku pomiarów, czyli od 25 lat – mówił.

W opinii szefa rządu czynnikami napędzającym inflację są między innymi rosnące na światowych rynkach ceny paliw, działania Rosji, a także nieracjonalna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. – Dlatego na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, żeby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji CO2, żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć takie uprawnienia, mogły nimi handlować – zapowiedział szef rządu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek „tarczowy” (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

W grudniu br. inflacja CPI osiągnie szczyt w okolicy 8 proc. w ujęciu rocznym – szacują analitycy PKO BP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej