RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ważny komunikat MZ dotyczący certyfikatów covidowych

Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni (fot. Omar Marques/Getty Images)
Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni (fot. Omar Marques/Getty Images)

Zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czy paszporty „covidowe” zostaną przedłużone? Trwają analizy

Obecnie trwają na poziomie europejskim analizy, czy istnieje możliwość przedłużenia istniejących certyfikatów o określony okres czasu – przekazało...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rzecznik zaznaczył, że do resortu docierają informacje od obywateli o problemach po przyjęciu dawki przypominającej preparatem Johnson & Johnson.

„Sytuacja wygląda tak, że po konsultacji z ministrem ds. cyfryzacji podjęliśmy dzisiaj pilną decyzję o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson” – poinformował.

Podkreślił, że jest to problem całej UE. – Po zaszczepieniu szczepionką Johnson & Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres wyczekiwania – wyjaśnił Andrusiewicz.

Przywozili pasażerów bez certyfikatów covidowych. Setki procesów wobec linii lotniczych

Władze Portugalii zainicjowały od stycznia 2021 r. ponad 400 procesów karnych wobec przewoźników lotniczych, którzy dostarczyli do tego kraju...

zobacz więcej

 Wstrzymano wystawianie certyfikatów po dawce przypominającej                                   


 Przyznał, że na poziomie UE nie ma żadnych regulacji. – Chroniąc naszych obywateli przed możliwymi konsekwencjami, których już niektórzy doświadczyli, zdecydowaliśmy się dzisiaj nie wystawiać certyfikatu po dawce przypominającej. Certyfikat po dawce podstawowej szczepionki Johnson & Johnson obowiązuje 12 miesięcy, więc tutaj nie ma żadnych problemów, żeby obywatele posługiwali się tym certyfikatem po pierwszej szczepionce – zastrzegł.

Dodał, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby zaszczepionej dawką przypominającą będą wygenerowane dwa certyfikaty. – W ciągu dwóch tygodni my, jako Polska, pierwsi wprowadzimy identyfikację po dwóch certyfikatach – poinformował.

Przeczytaj też: Raport o koronawirusie z 3 grudnia 2021. Nowe dane resortu zdrowia

Andrusiewicz wyjaśnił, że pacjenci, którzy teraz przyjmą przypominającą dawkę szczepionki Johnson & Johnson, będą posługiwać się starym certyfikatem covidowym. – Wszyscy od dzisiaj będą posługiwać się certyfikatem starym, a w ciągu dwóch tygodni certyfikat nowy trafi na Internetowe Konto Pacjenta – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej