RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zmiana standardu telewizji naziemnej. Co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

W marcu przyszłego roku rozpocznie się zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.

Polskie i światowe gwiazdy zagrają dla polskich służb. Koncert „#Murem za polskim mundurem”

Już w najbliższą niedzielę, 5 grudnia o godz. 18.00 TVP1 zaprasza na uroczysty koncert „#Murem za polskim mundurem”. Wydarzenie jest wyrazem...

zobacz więcej

Już za kilka miesięcy naziemna telewizja cyfrowa w Polsce zmieni standard emisji na DVB-T2/HEVC. Wiadomo, kiedy zacznie być on wprowadzany. 28 marca w województwach: lubuskim, dolnośląskim i opolskim, 25 kwietnia: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, 23 maja: łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, zaś 27 czerwca: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Telewizja Polska już na początku tego roku zapowiedziała, że przygotuje dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej hybrydowy dekoder, który umożliwi oglądanie kanałów nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC bez konieczności kupowania nowego, drogiego telewizora. Urządzenie ma też zaoferować dodatkowe funkcje:

* nPVR – możliwość zatrzymania, odtworzenia od początku lub obejrzenia audycji wyemitowanej do 7 dni wstecz;
* VOD – dostęp do biblioteki VOD Telewizji Polskiej i jej partnerów, a także możliwość uruchomienia usług OTT innych podmiotów.

Szacuje się, że ponad 2 miliony gospodarstw domowych w Polsce nie ma odpowiedniego sprzętu do oglądania telewizji naziemnej w nowym standardzie. To wymaga od nich zakupu nowego telewizora lub dekodera. Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów, ocenia, że są to przede wszystkim ludzie starsi, do których trzeba dotrzeć bezpośrednio. I w tym mogą pomóc parafie, ponieważ ludzie ci na ogół chodzą do kościoła.

Reprezentantka Polski na Eurowizji Junior przygotowała utwór świąteczny [WIDEO]

Tytułowy utwór z debiutanckiego albumu „Jak co roku” Sary James, reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2021, miał swoją premierę 1 grudnia na...

zobacz więcej

Kanał z kodekiem HEVC


Drugim pomysłem TVP jest uruchomienie z myślą o osobach starszych specjalnej infolinii. Będzie można tam zadzwonić i sprawdzić, czy dane urządzenie spełnia wymagania nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Ruszyć ma również specjalny kanał, dzięki któremu sprawdzimy, czy nasz odbiornik (na przykład telewizor) obsługuje kodek HEVC.

– Nie wiem, czy przed końcem roku zdążymy, ale planujemy uruchomienie na multipleksie trzecim o zasięgu 98 proc. populacji prostego planszowego kanału zakodowanego w standardzie HEVC. Jeżeli ktoś będzie widział planszę i słyszał dźwięk to znaczy, że ma telewizor zgodny z HEVC. Jeżeli będzie tylko słyszał dźwięk, to jednym z wariantów tego, że nie widzi jest to, że musi wymienić telewizor – powiedział Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

Dyrektor Departamentu Telekomunikacji w KPRM Tomasz Proć poinformował również o uruchomieniu specjalnej strony internetowej www.gov.pl/cyfrowaTV. – Ona jest prowadzona przez Instytut Łączności na zlecenie KPRM. Wspólnie w tym gronie postanowiliśmy, że w toku kampanii kilkumiesięcznej skupimy się raczej na korzyściach płynących ze zmian standardu, czyli więcej programów, lepsza jakość. Wśród zagrożeń będziemy wskazywać, że sprzęt, który posiadają poszczególni odbiorcy, może być niedostosowany – stwierdził. Dyrektor Krajowego Instytutu Mediów Mirosław Kalinowski poinformował, że od lipca badany jest stan przystosowania polskich gospodarstw domowych do odbioru DVB-T2/HEVC. – Następnie w badaniach jakościowych eksplorujemy, co wiedzą o zmianie Polacy, czego mogą oczekiwać i jaka komunikacja mogłaby do nich trafić, definiując grupy najbardziej zagrożone, ich kontakt ze światem, a także to, co jest dla nich najważniejsze w oglądaniu telewizji, czym się kierują, co mogą utracić. Jednocześnie w naszym Instytucie prowadzimy rekonesanse, jak zmiana DVB-T2 przebiegała w innych krajach, jakie kampanie tam stosowano – zwrócił uwagę.

Więcej informacji na stronie www.telewizjanaziemna.pl.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej