RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Franciszek: Potrzeba chrześcijan światłych, ale przede wszystkim jaśniejących

Papież Franciszek przebywa z pielgrzymką na Cyprze (fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)
Papież Franciszek przebywa z pielgrzymką na Cyprze (fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)

– Dajmy Jezusowi możliwość uzdrowienia naszych serc – zachęcał wiernych zgromadzonych na stadionie w Nikozji papież Franciszek. W stolicy Cypru Ojciec Święty sprawował mszę świętą w drugim dniu swojego pobytu na wyspie. Uczestniczyło w niej około 10 tysięcy osób. – Potrzeba chrześcijan światłych, ale przede wszystkim jaśniejących – mówił homilii.

Z nożem chciał wejść na mszę papieską. Został aresztowany

– Policja na Cyprze aresztowała w piątek uzbrojonego w nóż mężczyznę, który próbował dostać się na stadion GSP w Nikozji, gdzie papież Franciszek...

zobacz więcej

Na mszy oprócz wiernych z cypryjskiej mniejszości katolickiej obecni też byli mieszkający na wyspie imigranci z różnych krajów. Liczną grupę uczestników stanowili Filipińczycy. Na jednej z trybun powiewała flaga izraelska. Obecni byli też żołnierze z misji ONZ, patrolującej strefę buforową na wyspie, której północna część jest pod kontrolą Turcji.

W homilii papież komentował dzisiejszą ewangelię, która opowiada o uzdrowieniu przez Jezusa dwóch niewidomych. Mówił, że podobnie jak dwaj niewidomi, my również jesteśmy wędrowcami, często pogrążonymi w ciemnościach życia. Przekonywał, że możemy przezwyciężyć naszą wewnętrzną ciemność, jeżeli przyjdziemy z nią do Jezusa. Podkreślał, że Chrystus jest światłem, które pokonuje ciemności i przezwycięża wszelką ślepotę.

Papież: Lekarzem jest Jezus


Franciszek podkreślił, że często pojawia się opór przed pójściem do Jezusa i dominuje postawa zamknięcia w sobie, by „pozostać samym ze swoimi ciemnościami, trochę się nad sobą użalać, przyjmując złe towarzystwo smutku”. – Lekarzem jest Jezus – podkreślił.

Papież wskazywał wiernym: „W obliczu każdej osobistej ciemności i osobistych wyzwań, jakie przed nami stoją w Kościele i społeczeństwie, jesteśmy wezwani do odnawiania braterstwa”. – Jeśli będziemy podzieleni między sobą, jeśli każdy będzie myślał tylko o sobie lub o swojej grupie, jeśli nie będziemy się jednoczyli, rozmawiali, ani nie będziemy szli zjednoczeni, to nie będziemy mogli zostać w pełni uzdrowieni z naszych ślepot – ostrzegł. Franciszek apelował do wiernych, aby zawsze mogli być razem, zjednoczeni i w ten sposób szli naprzód z radością jako bracia chrześcijanie. Zaznaczył, że znakiem rozpoznawczym chrześcijanina powinna być „nie dająca się powstrzymać radość Ewangelii”. – Nie chodzi tu o prozelityzm, ale o świadectwo; nie o moralizowanie, które osądza, ale o miłosierdzie, które bierze w ramiona; nie o kult zewnętrzny, ale o przeżywaną miłość – wyjaśnił papież.

Na zakończenie mszy wyznał: „Tutaj, na Cyprze oddycham trochę atmosferą typową dla Ziemi Świętej, gdzie pielgrzyma ubogacają starożytność i różnorodność tradycji chrześcijańskich”. Franciszek mówił, że myśl kieruje do migrantów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Papież Franciszek spotkał się również z Naczelnym Rabinem Cypru i za jego pośrednictwem przekazał pozdrowienia dla miejscowej społeczności żydowskiej. Następnie przywitał się z dyrektorką więzienia na wyspie, która wręczyła mu prezent od więźniów, wśród których są migranci uwięzieni za brak dokumentów – informuje na Twitterze Vatican News.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej