RAPORT

Wojna na Ukrainie

PiS winny inflacji w Europie. Miller wykrył spisek

Zdaniem Leszka Milera PiS celowo wywołał wysoką inflację (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Zdaniem Leszka Milera PiS celowo wywołał wysoką inflację (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

​Inflacja w strefie euro znowu podskoczyła. Wzrost cen w unii walutowej jest najwyższy w historii badania inflacji w strefie euro i w listopadzie były wyższe o 4,9 proc. niż przed rokiem. To w większości efekt drożejącej energii. Wysoka inflacja dotyka całej Unii Europejskiej, w tym Polski, a jako winnego tego stanu rzeczy Leszek Miller wskazuje... PiS. Zdaniem byłego premiera, który dostał się do PE z list Platformy Obywatelskiej, to polskie władze „wywołały inflację, aby umożliwić wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej.”

Jaki kształt UE? Premier: To jest moment zwrotny w historii

To jest moment zwrotny w historii Unii Europejskiej, instytucje unijne powinny wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie;...

zobacz więcej

25 listopada premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej. W jej skład wchodzi sześć elementów: m.in. obniżka cen paliw silnikowych, cen gazu, zerowa akcyza na prąd dla gospodarstw domowych.

– Po pierwsze, wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia na pięć miesięcy obniżamy akcyzę na paliwa do najniższego poziomu w UE. Po drugie, od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące sezonu grzewczego obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. Po trzecie, znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Po czwarte, od stycznia na trzy miesiące obniżamy VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. I po piąte, kierujemy bezpośrednie wsparcie do rodzin, które inflacja dotyka najbardziej – podkreślił.

Wskazał, że specjalny dodatek osłonowy w wysokości od 400 do ponad 1100 zł ma rekompensować wzrost cen podstawowych produktów, w szczególności żywnościowych. Poinformował, że z bonu skorzysta blisko 6 mln gospodarstw domowych, czyli ponad 40 proc.

Tarcza antyinflacyjna to przede wszystkim obniżka podatków, mimo to przedstawiciele opozycji i tak krytykują rządową propozycję.

Do sytuacji ekonomicznej odniósł się w piątek na Twitterze Leszek Miller.

„Wywołali inflację, aby umożliwić wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej. Po prostu geniusze!” – napisał były premier.

Mocny apel Lecha Wałęsy. Chce stworzyć listę nazwisk

Były prezydent Lech Wałęsa nagrał nowe wideo, które umieścił na swoim koncie na Facebooku. – Dzień dobry państwu, zabieram dziś głos, bo nie mogę...

zobacz więcej

Jakie są przyczyny inflacji w Polsce?


A jakie są przyczyny tak wysokiej inflacji?

Oto, jak w czwartek wyjaśniał to na Facebooku premier Morawiecki.

Głównymi czynnikami wzrostu cen są polityka energetyczna i szantaż gazowy Rosji, a także forsowany przez Unię Europejską Zielony Ład. Znaczenie ma także pandemia COVID-19, z którą boryka się cały świat.

To wpływa na wzrost cen energii, co przekłada się później na podwyżki cen w całej gospodarce.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej