RAPORT

Wojna na Ukrainie

MON rozmawia z Węgrami i Czechami ws. wsparcia żołnierzy na granicy

Mariusz Błaszczak podziękował za solidarność okazywaną przez wojska sojusznicze (fot.  PAP/Tomasz Waszczuk)
Mariusz Błaszczak podziękował za solidarność okazywaną przez wojska sojusznicze (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Trwają rozmowy ws. wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez wojska węgierskie i czeskie – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Wyraził też wdzięczność za wsparcie od wojsk brytyjskich i estońskich.

Ukraina: 94 tys. rosyjskich żołnierzy na granicy

– Przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ponad 94 tys. żołnierzy; mogą być wykorzystani w...

zobacz więcej

Jak przekazał szef BBN Paweł Soloch, prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o zgodzie na pobyt na terytorium RP żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz Estonii. Od 2 grudnia do 30 kwietnia 155 żołnierzy Wielkiej Brytanii i 150 żołnierzy Estonii będzie realizowało zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP prowadzonej w strefie nadgranicznej.

Zobacz także: Żaryn o służbach na granicy: Spotykają się z agresją i hejtem

Minister obrony podczas briefingu dziękował za solidarność okazywaną przez wojska sojusznicze w obliczu ataku hybrydowego na wschodnią granicę Polski, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej.

Błaszczak mówił także o kolejnych działaniach. – Trwają rozmowy odnośnie wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez komponent wojskowy węgierski i czeski. Rozmawiamy na temat tego, kiedy i w jakiej formule otrzymalibyśmy to wsparcie – dodał.

– Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest wsparcie związane z utrzymaniem tymczasowego ogrodzenia oraz utrzymaniem i budową dróg dojazdowych – przekazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej