RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Ochojska oskarża służby o kłamstwa. Straż Graniczna ujawnia szokujące szczegóły

Janina Ochojska kontra Straż Graniczna (fot. twitter.com/JaninaOchojska, Straż Graniczna)
Janina Ochojska kontra Straż Graniczna (fot. twitter.com/JaninaOchojska, Straż Graniczna)

Europosłanka opozycji Janina Ochojska pojawiła się na granicy i domagała się przyjęcia przez Polskę trzech Syryjczyków. „Zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze w sprawie ułatwiania tym osobom pobytu wbrew przepisom” – przekazała teraz Straż Graniczna. Ujawniono również, że zatrzymani cudzoziemcy najprawdopodobniej byli już wcześniej przez kilka dni nielegalnie zakwaterowani na terenie Polski. Zdaniem służb cała akcja mogła więc być „ustawką”. Ochojska oskarża z kolei SG o „kłamstwa”.

Ochojska kolejną gwiazdą białoruskiej TV? Lawina komentarzy ws. skandalu na granicy

„Ochojska pozazdrościła Sterczewskiemu i Jachirze sławy w telewizji. Białoruskiej” – napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Błażej Poboży. „Ruszyła,...

zobacz więcej

Grupa europarlamentarzystów, wraz z Janiną Ochojską, pojechała w środę na granicę polsko-białoruską. Gdy komendant Straży Granicznej odmówił im zgody na wjazd, Ochojska zapowiedziała, że złoży na Polskę skargę do Trybunału w Strasburgu. Domagała się również przyjęcia przez Polskę trzech obywateli Syrii.

„W związku z ujawnieniem w nocy z 01.12/02.12 trzech obywateli Syrii, zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze w sprawie ułatwiania tym osobom pobytu wbrew przepisom tj. o przestępstwo z art. 264a kodeksu karnego, które jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności” – informuje teraz Straż Graniczna.

Zobacz także:   Europosłowie na granicy. Ochojska: Złożymy wniosek przeciw Polsce do Strasburga

Z posiadanych przez Straż Graniczną informacji wynika, że zatrzymani cudzoziemcy byli przez kilka dni zakwaterowani na terenie Polski. „Zanim o nielegalnym przekroczeniu granicy zostali powiadomieni funkcjonariusze SG” – czytamy.

Sprawa wygląda więc coraz poważniej.

– Z naszego punktu widzenia to była ustawka, ponieważ zanim zostali wezwani do tych osób funkcjonariusze, dotarły pełnomocnictwa, a na miejscu czekały na nas kamery – tłumaczyła już w czwartek rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Wiceminister: Ochojska mogła pozazdrościć Jachirze


– Te wszystkie wpisy pani Ochojskiej, że polskie służby wyrzucają ludzi na bagna, są po prostu obrzydliwym kłamstwem – ocenił w rozmowie z DoRzeczy.pl wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Lawina memów i żartów po występie w USA. Internauci bez litości dla Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski wystąpił przed podkomisją Kongresu, gdzie przekonywał, że Polska jest „polem walki między demokracją a autorytaryzmem”. Uwagę...

zobacz więcej

Przyznał, że obserwując działania Janiny Ochojskiej odnosi wrażenie, że jest ona „mocno zagubiona”.

– Ciągle chyba postrzega siebie jako aktywistkę, a nie europosłankę. Dziwi fakt, że osoba, która co do zasady powinna reprezentować swoich rodaków w Parlamencie Europejskim, pozwala sobie na takie szopki na granicy. Myślę, że mogła pozazdrościć Frankowi Sterczewskiemu i Klaudii Jachirze sławy w białoruskiej telewizji – stwierdził.

Przypomnijmy, że w środę skończył się ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Z tej okazji na wyprawę na wschód Polski zdecydowała się Janina Ochojska wraz z grupą europosłów, m.in. Różą Thun, Łukaszem Kohutem, Kataliną Cseh i Fabienne Keller.

Zobacz także:   Straż Graniczna o akcji z udziałem Janiny Ochojskiej: To była ustawka

Ochojska: Pełnijcie służbę w prawdzie, a nie w kłamstwie

Łukaszenka wpatrzony w Tuska. Dyktator atakuje polskiego prezydenta i premiera, wspiera opozycję

– Donald Tusk jest silnym politykiem – powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka i zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że sfałszowało...

zobacz więcej

Parlamentarzyści zostali w środę zatrzymani przez policję do rutynowej kontroli; jak później informowała Ochojska, po rozmowie z komendantem Straży Granicznej odmówiono im prawa do wjazdu na granicę.

– Jestem porażona okrucieństwem tej władzy. Tak szybko przeprowadzili tę ustawę przez Sejm, tak szybko prezydent ją podpisał. Nikt z nich nie zastanowił się, że ich działania są wymierzone przeciwko każdemu człowiekowi, który jest w tym lesie i potrzebuje pomocy – mówiła przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej.

Gdy z kolei w piątek Straż Graniczna poinformowała o rozpoczęciu kolejnego dnia pracy na granicy, Ochojska skomentowała: „Pełnijcie służbę w prawdzie, a nie w kłamstwie, jak ostatnio Straż Graniczna ws. paszportów 3 Syryjczyków zatrzymanych pod Szudziałowem”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej