RAPORT

Pogarda

Olbrzymi popyt na złote i srebrne monety w NBP

Seria monet „Skarby Stanisława Augusta” (fot. NBP)
Seria monet „Skarby Stanisława Augusta” (fot. NBP)

Najnowsze

Popularne

W opolskim oddziale NBP ustawiła się kolejka po złote i srebrne monety z serii „Skarby Stanisława Augusta”. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, wszystkie monety zostały natychmiast sprzedane.

Adam Glapiński: To nie jest żadna hiper- czy superinflacja

Inflacja jest lekko podwyższona; będzie też w I kw. 2022 r., a potem powinna się obniżać – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam...

zobacz więcej

W sprzedaży była złota moneta z Michałem Korybutem Wiśniowieckim o nominale 500 zł za 19 tys. zł i srebrna o nominale 50 zł, którą można było kupić za 750 zł.

Zobacz także: NBP: inflacja w tym roku – 4,9 proc., wzrost PKB – 5,3 proc.

– Podobnie jak w przypadku banknotu 20-złotowego z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zainteresowanie ich nabyciem było olbrzymie. Choć nie są to tanie numizmaty, wszystkie monety, jakie mieliśmy na stanie, zostały błyskawicznie sprzedane. Biorąc pod uwagę piękno tych monet i ich wartość kolekcjonerską, jest to całkowicie zrozumiałe – powiedział prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału NBP.

Seria monet „Skarby Stanisława Augusta” składa się ze złotych i srebrnych monet przedstawiający repliki 23 medali królewskich wybitych w latach 1791-98 w mennicy warszawskiej. Przedstawiają m.in. wizerunki kolejnych władców Polski i ich krótki życiorys.

Pierwsza moneta z tej serii, z Bolesławem Chrobrym, została wyemitowana w 2013 r. Planowana jest emisja 24 monet.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej