RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Policja: Funkcjonariusze na granicy w pierwszej kolejności pomagają

Po zatrzymaniu osób, które nielegalnie usiłują dostać się z Białorusi na teren Polski i Unii Europejskiej, policjanci i funkcjonariusze innych służb zawsze w pierwszej kolejności udzielają pomocy – zapewniła na Twitterze Komenda Głowna Policji.

SG: Około 10 tys. cudzoziemców na Białorusi planuje nielegalnie przekroczyć granicę

Według naszych danych na Białorusi jest około 10 tysięcy cudzoziemców, którzy planują przekroczyć nielegalnie granicę – poinformowała rzeczniczka...

zobacz więcej

Jak wyjaśniła policja, funkcjonariusze „zapewniają posiłek i napoje”. „Pomocy udzielamy również tym, którzy chwilę wcześniej atakowali nas jak tej nocy” – napisała KGP.

Wcześniej Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby zanotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali dziewięć postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Próby nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Nowe dane SG

Ostatniej doby odnotowano 244 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Wobec 29...

zobacz więcej

Od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Zobacz także: Stroboskopy i lasery na granicy. Policja pokazała, co w nocy robili Białorusini


Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej