RAPORT

Wojna na Ukrainie

Łukaszenka wpatrzony w Tuska. Dyktator atakuje polskiego prezydenta i premiera, wspiera opozycję

Aleksandr Łukaszenka i Donald Tusk (fot. EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN/ PAP, PAP/Adam Warżawa)
Aleksandr Łukaszenka i Donald Tusk (fot. EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN/ PAP, PAP/Adam Warżawa)

– Donald Tusk jest silnym politykiem – powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka i zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że sfałszowało wyniki wyborów prezydenckich. – Jest takie trio: Kaczyński, Morawiecki, Duda. Kiedy opozycja dobrze wypadła w wyborach, przekazali Dudzie kilka tysięcy głosów, mniej niż jeden procent, żeby uczynić go zwycięzcą – stwierdził w rozmowie z dyrektorem generalnym rosyjskiej agencji informacyjnej.

SG: Próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Narewki i Czeremchy

Nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Narewki i Czeremchy – poinformowała Straż Graniczna....

zobacz więcej

Obóz anty-PiS od ponad roku przekonuje, że ostatnie wybory prezydenckie zostały sfałszowane, a Andrzej Duda wcale ich nie wygrał. Lider PO Donald Tusk twierdził niedawno, że wybory były „nieuczciwe”,  a w jednym z obwodów zamkniętych prowadzonych przez zakonnice odnotowano zaskakujące wyniki.

– Wybory prezydenckie nie były równe ani uczciwe, nie spełniały standardów demokratycznych – grzmiał z kolei w lipcu 2020 r.  ówczesny szef PO Borys Budka.

Teraz podobną ocenę głosowania w Polsce przedstawił białoruski dyktator, który dzięki fałszerstwom spracuje władzę w Mińsku – mimo przegranych wyborów z Swiatłaną Cichanouską.

Wybory w Polsce były sfałszowane, a prezydent Andrzej Duda w rzeczywistości nie zdobył połowy głosów – uznał Łukaszenko w wywiadzie z Dmitrijem Kisielowem, dyrektorem generalnym rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej MIA Rosija Siegodnia.

Zobacz także:  Szef MSZ o prześladowanych na Białorusi: Ich jedyną winą jest pragnienie wolności

– Wiesz, jak Duda „zwyciężył”? Nie dostał 50 proc. głosów, oszukiwał – powiedział Łukaszenko na antenie RIA Novosti.

Dyktator skrytykował Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę oraz stwierdził, że jest to „trio”, które rządzi w Polsce. Ocenił, że tak być jednak nie powinno, bo „opozycja dobrze wypadła w wyborach” i powinna je wygrać.

Lawina memów i żartów po występie w USA. Internauci bez litości dla Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski wystąpił przed podkomisją Kongresu, gdzie przekonywał, że Polska jest „polem walki między demokracją a autorytaryzmem”. Uwagę...

zobacz więcej

Łukaszenka widzi w Tusku szansę na porażkę PiS


Zdaniem Łukaszenki to ważne, że do polskiej polityki wrócił Donald Tusk. W tym miejscu warto przypomnieć, że gdy szef PO dzierżył jeszcze władzę w Polsce, rosyjskie media propagandowe pisały o nim:  „Nasz człowiek w Warszawie”. Jak widać, od tamtej pory wiele się nie zmieniło.

W najnowszym wywiadzie lider białoruskiego reżimu przekonuje, że przed ostatnimi wyborami polska opozycja rosła w siłę, ale wtedy wsparcia PiS–owi udzielali niestety Amerykanie.

Zobacz także:  Prezydent Andrzej Duda: Wyrażam solidarność ze wszystkimi ofiarami Łukaszenkowskiej dyktatury

– Polska jest pod zewnętrzną kontrolą jeszcze gorzej niż Ukraina, tylko oni nie kurzą, robią to cicho, spokojnie. Dlatego większość tamtejszego społeczeństwa nie chce walki z Białorusią. Nie widzieli u nas nic złego. Dziś opamiętali się i widzą, co się dzieje i kto jest winien – kontynuował.

W jego opinii, coraz więcej Polaków za kryzys migracyjny obwinia bowiem polski rząd, a nie reżim w Mińsku zwożący imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Tam opozycja przybiera na wadze, zresztą wraz z przybyciem Tuska, a to jest silny polityk (...) Będzie z kim rozmawiać, Polacy nie są łatwymi ludźmi, każdego polityka zmuszą do robienia tego, co im odpowiada – mówił Łukaszenko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej