RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Terlecki o nowym rządzie w Niemczech: Zapowiada się przyspieszenie

Niepokojące zapowiedzi w programie niemieckiej koalicji rządowej (fot. Achille Abboud/NurPhoto via Getty Images)
Niepokojące zapowiedzi w programie niemieckiej koalicji rządowej (fot. Achille Abboud/NurPhoto via Getty Images)

Zapowiada się przyspieszenie marszu ku jednemu państwu europejskiemu, ponownie otwartemu na napływ emigrantów i forsującemu utopijne projekty nazywane ekologicznymi – ocenia szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pisząc o nowym niemieckim rządzie w felietonie dla „Dziennika Polskiego”.

Trudne czasy dla Polski. Legutko: Nowy rząd Niemiec za federalizacją Europy

Nowa umowa koalicyjna niemieckich partii zakłada nie tylko większą otwartość na imigrantów i znoszenie im kolejnych obowiązków. Berlin chce także...

zobacz więcej

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu w felietonie „Wszystko jest polityką. Niemiecka lewica przyspiesza” przypomina, że w końcu listopada zakończyły się negocjacje koalicyjne między trzema partiami, które utworzą nowy rząd Niemiec.

Socjaliści (SPD), Zieloni i liberałowie (FDP) dogadali się w sprawie programu, którego spisanie zajęło 170 stron i który zostanie zatwierdzony przez partyjne zjazdy SPD i FDP oraz głosowanie członków partii Zielonych. Socjaliści obsadzą urząd kanclerza oraz sześć ministerstw, w tym spraw wewnętrznych oraz zdrowia, Zieloni dostaną wicekanclerza i pięć ministerstw, w tym spraw zagranicznych, a liberałowie cztery ministerstwa. Jedno jest pewne: będzie to rząd o wiele bardziej lewicowy niż dotychczasowa ekipa kanclerz Merkel” – pisze polityk PiS.

W ocenie Terleckiego „w programie koalicji wiele jest zadań oczywistych, jak walka z pandemią, poprawa warunków życia czy przyspieszenie „cyfrowego przełomu” w wszystkich dziedzinach życia publicznego”. „Są jednak też zapowiedzi bardzo niepokojące. Po pierwsze znaczne poluźnienie polityki imigracyjnej, w tym skrócenie czasu oczekiwania na obywatelstwo Niemiec z ośmiu lat do pięciu oraz znaczne zliberalizowanie prawa azylowego” – podkreśla.

„Oznacza to, że lewicowa koalicja nie rezygnuje ze swoich mrzonek o budowie państwa wielokulturowego i przyjmowania imigrantów z innych kontynentów. Po drugie koalicjanci zapowiadają przyspieszenie odchodzenia od gospodarki energetycznej opartej o węgiel oraz ambitne plany redukcji emisji gazów” – dodaje.

Program nowego rządu Niemiec


„Autorzy programu nie kryją, że będą oczekiwać tego samego od całej Unii Europejskiej, co oznacza presję na te państwa, które sprzeciwiają się nierealnym terminom wyeliminowania węgla” – pisze w felietonie polityk.

Niemcy dziękują Polsce. „Bild”: Jedna z ostatnich lekcji dla Merkel

„Dziękuję Polsko” – pisze dziennikarz niemieckiego „Bilda” Jan Schäfer, szef działu polityki, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej...

zobacz więcej

Według wicemarszałka „najgroźniejsze wydają się te fragmenty programu, które mówią o budowie »federalnego, europejskiego państwa związkowego«, w którym rządy poszczególnych państw znalazłyby się pod zarządem brukselskiej „centrali”.

„Ponieważ po wyeliminowaniu Brytyjczyków, Niemcy stały się najsilniejszym mocarstwem w Unii, oznacza to podporządkowanie Unii, a w praktyce całej Europy, gospodarczej i ideologicznej dominacji Niemiec” – ocenia Terlecki.

„W programie mówi się o akceptacji dla różnych prędkościach dalszej integracji, a także o wzmocnieniu roli Parlamentu Europejskiego, zdominowanego przez niemiecką lewicę i jej sojuszników” – dodaje.

Berlin zwiększy wpływy


Jak wskazuje, „postulat rozszerzania zakresu decyzji podejmowanych w Radzie Europejskiej większością głosów, przy rezygnacji z jednomyślności, również prowadzi do zwiększenia wpływów Berlina”. „Zapowiada się więc przyspieszenie marszu ku jednemu państwu europejskiemu, ponownie otwartemu na napływ emigrantów i forsującemu utopijne projekty nazywane ekologicznymi” – ocenia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Czy Europa znajdzie dość siły, aby oprzeć się niemieckim ambicjom do zarządzania całym kontynentem, to okaże się po ostatecznym ukonstytuowaniu się niemieckiego rządu i po reakcjach na jego politykę ze strony większości państw Unii” – pisze szef klubu PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej