RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Alert w Tatrach. Niedźwiedzica szykuje się do snu; zamknięto szlak

Przyszła pora, kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy (fot. Shutterstock/ArCaLu, zdjęcie ilustracyjne)
Przyszła pora, kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy (fot. Shutterstock/ArCaLu, zdjęcie ilustracyjne)

Z powodu gawrowania niedźwiedzicy w Dolinie Pańszczycy, od soboty do odwołania zostaje zamknięty czarny szlak w tej dolinie – poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Zabita niedźwiedzica z młodym w Dolinie Wielickiej. Stanowisko słowackich władz

Ministerstwo Środowiska (MŽP) i Państwowa Ochrona Przyrody (ŠOP, jest to agenda resortu) Słowacji opublikowały oświadczenia w związku z zabiciem w...

zobacz więcej

Czarny szlak w Dolinie Pańszczycy stanowi łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęcz Krzyżne a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką.

„Przyszła pora, kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Niektóre z nich na miejsca gawrowania wybierają sąsiedztwo szlaków turystycznych i w takich potwierdzonych przypadkach konieczne jest zamknięcie szlaku, aby zapewnić im warunki do spokojnego snu” – wyjaśniły władze TPN.

Zapewnienie spokoju niedźwiedziom podczas zimowego snu jest kluczowe dla ich przetrwania. Jak tłumaczą przyrodnicy, w przypadku wybudzenia niedźwiedź może mieć problem z ponownym zaśnięciem i ze znalezieniem pożywienia, a w konsekwencji może nie przetrwać zimy.

Istnieje także ryzyko, że przestraszony i zaskoczony przez człowieka niedźwiedź może zaatakować. Wybudzona niedźwiedzica, która zimą w gawrze rodzi młode, może porzucić niezdolne do samodzielnego życia niedźwiadki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej