RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Żołnierze z pochodniami, nocny pochód i wielki hit NRD. Tak żegnali Merkel [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W czwartek wieczorem w Berlinie odbył się Wielki Capstrzyk Bundeswehry na pożegnanie kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządzenia. Przy blasku księżyca przez dziedziniec ministerstwa obrony przemaszerowali ubrani w tradycyjne stroje żołnierze z pochodniami. Na życzenie Merkel zagrano też wielki hit NRD, do którego rytmicznie kiwała głową – zazwyczaj poważna – odchodząca kanclerz.

Żołnierze, pochodnie – niemieckie wojsko żegna szefową MON. „Zbyt podobne, aby spać spokojnie”

W internecie pojawiły się nagrania z uroczystości pożegnalnej byłej już szefowej niemieckiego MON, która objęła stanowisko przewodniczącej Komisji...

zobacz więcej

Korpus muzyczny Bundeswehry zagrał na pożegnanie kanclerz wybrane przez nią na tę okazję utwory: „Du hast den Farbfilm vergessen” („Zapomniałeś o kolorowym filmie”) Niny Hagen, który był wielkim przebojem w NRD w 1974 roku, „Fuer mich soll's rote Rosen regnen” („Niech pada dla mnie deszcz czerwonych róż”) oraz hymn kościelny „Grosser Gott, wir loben Dich” („Wielki Boże, chwalimy Cię”).

Wzruszona Merkel


Uroczystość była transmitowana przez stację ZDF. Widzowie mogli ujrzeć, że zazwyczaj poważna kanclerz Angela Merkel uśmiecha się, a nawet przez moment delikatnie kiwa głowa do rytmu, słuchając utworu Niny Hagen, a podczas melodii „Fuer mich soll's rote Rosen regnen” jest wyraźnie wzruszona.

W charakterystycznym dla siebie krótkim przemówieniu ustępująca kanclerz mówiła: „Czuję wdzięczność i pokorę. Pokorę wobec urzędu, który dane mi było sprawować tak długo, wdzięczność – za zaufanie. Zaufanie – zawsze zdawałam sobie z tego sprawę – jest ważnym kapitałem w polityce. Nie jest to nic oczywistego i za to dziękuję z całego serca”.

„Źle się kojarzą większości świata”


Uroczystość ma długą tradycję w historii niemieckiego wojska i odbywa się według ustalonej sekwencji elementów muzycznych i wojskowych. Żegnając w 2019 roku Ursulę von der Leyen, byłą szefową MON, orkiestra zagrała utwór „Wind of Change” zespołu Scorpions.

Komentujący czwartkowy rytuał internauci zauważają, że niemieckie „wieczorne marsze z pochodniami” źle się kojarzą – przywodząc na myśl czasy, gdy w Niemczech panował nazizm.

Pomachała i odjechała


Po zakończeniu ceremonii wojskowej na dziedzińcu Ministerstwa Obrony oklaskiwana przez gości imprezy Merkel wyjęła ze stojącego na podium wazonu jedną czerwoną różę, wsiadła do rządowej limuzyny, z szerokim uśmiechem pomachała zgromadzonym. I odjechała.

Bundestag powinien wybrać następcę Merkel na urzędzie kanclerza, Olafa Scholza, w przyszłą środę.

Zobacz także: Żołnierze z pochodniami przed Reichstagiem. „Estetyka z czasów narodowego socjalizmu”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej