RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jak spowolnić rozwój demencji? Naukowcy znaleźli na to sposób

Podczas badań uczestnicy stosowali w nocy urządzenie CPAP zapobiegające chrapaniu (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)
Podczas badań uczestnicy stosowali w nocy urządzenie CPAP zapobiegające chrapaniu (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Stosowanie urządzenia CPAP zapobiegającego chrapaniu może przyczyniać się do poprawy pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i spowolnić rozwój choroby Alzheimera – informują naukowcy z University of Texas i Texas A&M University „Geriatrics”.

Rtęć w owocach skraca życie? Najnowsze badania naukowców

Niskie do umiarkowanego narażenie na rtęć, w tym narażenie związane ze spożyciem owoców morza, nie wydaje się mieć związku z podwyższonym ryzykiem...

zobacz więcej

W badaniach uczestniczyło 18 osób w wieku 55-85 lat, które chrapały w nocy. Jedna trzecia z nich miała łagodne zaburzenia poznawcze, a kolejna jedna trzecia chorobę Alzheimera.

Podczas snu badani nosili urządzenia rejestrujące częstość oddechu, tętno i chrapanie. Przeprowadzono także szereg testów pamięci, funkcji wykonawczych i koncentracji.

Naukowcy zaobserwowali, że maksymalna częstość oddechu podczas okresów niezakłóconego snu pozwalała odróżnić osoby zdrowe od osób z chorobą Alzheimera lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Zobacz także: Można odwrócić siwienie? Naukowcy zwrócili uwagę na jeden czynnik

Następnie uczestnicy stosowali w nocy urządzenie CPAP zapobiegające chrapaniu. Po upływie czterech tygodni ponownie przeprowadzono testy poznawcze.

Wyniki osób zdrowych i tych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nie różniły się. Choć u osób z chorobą Alzheimera nie stwierdzono takiej poprawy, twierdziły one, że same zaobserwowały poprawę.

Zbawienny sen


„Wskazuje to, że lepszy sen poprawia funkcje poznawcze u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, co z kolei może spowolnić rozwój demencji. Neurogeneza jest jednak procesem przebiegającym powoli, dlatego osoby z chorobą Alzheimera mogą potrzebować więcej czasu, aby nastąpiły widoczne zmiany. Dobra jakość snu jest kluczowa, aby mózg mógł uruchomić procesy sprzątania i pozbyć się toksyn” – piszą autorzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej