RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ponure żniwo na drogach. Powodem gaz rozweselający

W ostatnich trzech latach doszło do prawie 1800 tego rodzju wypadków (fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)
W ostatnich trzech latach doszło do prawie 1800 tego rodzju wypadków (fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)

W ostatnich trzech latach w Niderlandach doszło do prawie 1,8 tys. wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem podtlenku azotu, popularnego wśród młodzieży gazu rozweselającego – podał portal NOS.

Tragedia w australijskim szpitalu. Gaz rozweselający zabił noworodka

Jeden noworodek zmarł, a drugi jest w stanie krytycznym w wyniku tragicznej w skutkach pomyłki, do której doszło w szpitalu w Sydney. Dzieciom...

zobacz więcej

Osoby będące pod wpływem gazu rozweselającego były odpowiedzialne za 63 wypadki śmiertelne oraz 362 kolizje, których uczestnicy zostali poważnie ranni.

W ubiegłym roku doszło do 712 tego typu wypadków, a w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku było ich już 595. Używanie gazu rozweselającego jest w Niderlandach legalne, ale prawo zabrania prowadzenia pojazdów pod wpływem substancji, które mogą wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów.

Zdaniem policji wpływ podtlenku azotu na koncentrację kierującego pojazdem jest niezaprzeczalny. – Prowadzenie pod wpływem tej substancji jest wyjątkowo niebezpieczne – powiedział Paul Broer z policji drogowej, cytowany przez portal.

W tym roku zginęło już 21 osób w wypadkach samochodowych spowodowanych używaniem gazu. W połowie listopada doszło do makabrycznego wypadku w okolicach miejscowości Helmond na południu kraju, gdzie w wyniku zderzenia samochodu osobowego z karetką pogotowia zginęło trzech nastolatków, a jeden został poważnie ranny. Na miejscu znaleziono butlę z podtlenkiem azotu.

– Niestety, obecnie nie ma badania krwi ani śliny na tego rodzaju substancje – zaznaczył Broer. – Musimy więc zadowolić się tym, co znajdziemy na miejscu zdarzenia, a także zeznaniami świadków, na przykład, że ktoś był widziany z balonem za kierownicą – wyjaśnił funkcjonariusz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej