RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Fabryka” sprzed 2,5 tys. lat. Niezwykłe odkrycie w Andaluzji

W zakładach wyrabiano m.in. ceramikę (fot. Shutterstock)
W zakładach wyrabiano m.in. ceramikę (fot. Shutterstock)

W okolicach Kordoby na południu Hiszpanii odkryto zakład rzemieślniczy kultury Tartessos. Zajmujący się wyrobem m.in. narzędzi metalowych i ceramiki obiekt działał w ostatniej fazie tej cywilizacji zamieszkującej południe Półwyspu Iberyjskiego.

150 szkieletów i groby zadżumionych. Niesamowite znalezisko w mazurskim kurorcie

Łupiny naczynia sprzed czterech tysięcy laty, szklany paciorek z IV wieku, ludzkie szczątki z okresu kultury bogaczewskiej, a także groby z czasu...

zobacz więcej

Jak poinformowali w komunikacie archeolodzy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR) kierujący pracami wykopaliskowymi, zakład rzemieślniczy został odkryty na terenie rozlewiska w miejscowości Sierra Boyera.

Koordynator prac Pablo Gonzalez Zambrano wyjaśnił, że większość pozostałości zakładu znajdowała się pod wodą. Zostały one częściowo odsłonięte.

Andaluzyjski archeolog wyjaśnił, że na terenie zakładu, którego wiek szacowany jest na V-IV w. p.n.e., wyrabiane były zarówno narzędzia metalowe, jak również ceramika.

– To jeden z nielicznych takich zakładów w Andaluzji – dodał Gonzalez Zambrano wskazując, że część badań musiała zostać przeprowadzona przy użyciu podwodnych sond.

Potwierdził, że na terenie dawnego zakładu znaleziono m.in. centralny piec do odlewania metali, dwa kowadła i dobrze zachowaną amforę


Archeolog przypomniał, że wnioski z dotychczasowych prac w Sierra Boyera zostały zaprezentowane na listopadowej konferencji naukowej w Meridzie. W trakcie wydarzenia omawiane były kwestie związane z badaniami dotyczącymi kultury Tartessos.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Cywilizacja Tartessos powstała około 2 tys. lat p.n.e. Swój największy rozkwit osiągnęła w końcowej fazie istnienia, pomiędzy VIII a VI w. p.n.e. Niebawem upadła, głównie z powodu ekspansji terytorialnej Kartaginy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej