RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jakie są przyczyny inflacji i gdzie tkwią jej źródła? Premier wyjaśnia

Polaków będzie chroniła rządowa Tarcza Antyinflacyjna (fot. Shutterstock; www.facebook.com/MorawieckiPL)
Polaków będzie chroniła rządowa Tarcza Antyinflacyjna (fot. Shutterstock; www.facebook.com/MorawieckiPL)

Nasza Tarcza Antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Zaostrzenie restrykcji dla niezaszczepionych. Niemcy zmieniają przepisy

Po spotkaniu z premierami landów kanclerz Angela Merkel i jej następca Olaf Scholz poinformowali o zaostrzeniu restrykcji dla osób...

zobacz więcej

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji finansów rządowy projekt ustawy, przewidujący obniżenie akcyzy na paliwa i energię elektryczną w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.

„Nasza #TarczaAntyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą” – napisał szef rządu na Facebooku.Do wpisu dołączona była grafika, z której wynika, że polityka energetyczna i szantaż gazowy Rosji, green deal i fundusz odbudowy w ramach UE oraz COVID-19 wywołały kryzys i rosnące ceny energii, a to spowodowało z kolei wzrost inflacji. Na grafice wypisano także działania rządu w ramach Tarczy Antyinflacyjnej: „obniżka podatków na energię, paliwa i VAT”, a ponadto –„ zniesienie akcyzy”, „dodatek osłonowy”, „oszczędna administracja”, „redukcja wydatków budżetowych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej