RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przywozili pasażerów bez certyfikatów covidowych. Setki procesów wobec linii lotniczych

Od środy w Portugalii obowiązują przepisy o stanie klęski żywiołowej (fot. Shutterstock)
Od środy w Portugalii obowiązują przepisy o stanie klęski żywiołowej (fot. Shutterstock)

Władze Portugalii zainicjowały od stycznia 2021 r. ponad 400 procesów karnych wobec przewoźników lotniczych, którzy dostarczyli do tego kraju pasażerów bez ważnych dokumentów sanitarnych, takich jak testy na koronawirusa czy dokumenty o przyjęciu szczepień przeciw COVID-19.

Zaostrzenie restrykcji dla niezaszczepionych. Niemcy zmieniają przepisy

Po spotkaniu z premierami landów kanclerz Angela Merkel i jej następca Olaf Scholz poinformowali o zaostrzeniu restrykcji dla osób...

zobacz więcej

Jak oszacowało Radio Observador na podstawie danych Państwowego Urzędu ds. Lotnictwa Cywilnego (ANAC) w Lizbonie, w 2021 r. wszczęto ponad 400 postępowań karnych wobec 55 linii lotniczych. Instytucja nie podała kwoty, jaką udało się dotychczas wyegzekwować.

Wskazała jednak, że sprawy dotyczyły ponad 4,6 tys. pasażerów, którzy przybywając do Portugalii nie mieli przy sobie dokumentu, potwierdzającego brak infekcji koronawirusem, czyli takich jak negatywny test, certyfikat o zaszczepieniu lub zaświadczenie medyczne o przebyciu Covid-19.

Ze statystyk ANAC wynika, że w 2020 r. wszczęto 254 procesy karne przeciwko 17 liniom lotniczym, które przetransportowały do Portugalii blisko 2,7 tys. osób bez ważnych dokumentów sanitarnych.

Od środy w Portugalii obowiązują przepisy o stanie klęski żywiołowej, na podstawie których przylatywać można tylko na podstawie negatywnych testów na COVID-19 oraz zaświadczenia medycznego o przebyciu tej choroby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikat szczepionkowy nie jest uznawany za ważny dokument.

Według policji liczba osób przybywających do Portugalii bez ważnych dokumentów sanitarnych nie jest na razie wysoka. W środę na lotnisku w Lizbonie potwierdzono zaledwie 20 takich przypadków.

Przeczytaj także: Od dziś w tym kraju testy na koronawirusa są płatne

Zgodnie z nowymi przepisami pasażerowie bez ważnych dokumentów sanitarnych muszą zapłacić karę w wysokości 300-800 euro, zaś linie lotnicze - od 20 tys. do 40 tys. euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej