RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przyszła czeska minister środowiska zdradziła, z kim najpierw omówi kwestię Turowa

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu br. (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu br. (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Przyszła minister środowiska w formowanym gabinecie Petra Fiali, Anna Hubaczkova powiedziała w czwartek, że potrafi wyobrazić sobie horyzont czasowy zakończenia polsko-czeskich rozmów na temat kopalni Turów. Poinformowała, że po nominacji będzie chciała rozmawiać przede wszystkim z samorządami.

Zawieszone negocjacje ws. Turowa? Wiceszef MSZ: Czesi otwierali ustalone już kwestie

Przez cztery miesiące mieliśmy, niestety, do czynienia z takim zachowaniem czeskich partnerów, by otwierać ponownie ustalone już kwestie....

zobacz więcej

Hubaczkova po raz pierwszy wypowiedziała się na temat negocjacji między Polską a Czechami, które mają doprowadzić do zawarcia umowy dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. Zwróciła uwagę, że kończący urzędowanie minister środowiska Richard Brabec sygnalizował, że rozwiązanie problemu Turowa będzie należało do nowego czeskiego rządu.  

 Pierwsze rozmowy w sprawie Turowa                                        


 – Negocjacji w tej sprawie jeszcze nie prowadziłam, ale oczywiście musimy je podjąć i będziemy w tej sprawie rozmawiać z władzami samorządów, aby chronić interes obywateli naszej republiki i chronić nasze zasoby wody . Będę nawiązywać do tego, co przygotowały do tej pory resorty spraw zagranicznych i środowiska – powiedziała Hubaczkova.

Przeczytaj też: „Mieszkańcy Polski i Czech nie życzą sobie sporu ws. Turowa”

Hubaczkova odpowiadała na pytania dziennikarzy po zakończeniu spotkania z prezydentem Miloszem Zemanem, który odbywa cykl rozmów z kandydatami na członków przyszłego gabinetu Fiali. Szef państwa przyjmuje ich w rezydencji w Lanach pod Pragą. Hubaczkova poinformowała, że przedstawiła prezydentowi trzy główne priorytety dla resortu środowiska, którym ma kierować: ochrona wody, wyjaśnienie wszystkich okoliczności katastrofy ekologicznej na rzece Beczwie na Morawach we wrześniu 2020 r. oraz wyzwania związane z Zielonym Ładem Unii Europejskiej.

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu br. Prowadził je minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a następnie Anna Moskwa. Przerwane 30 września rozmowy zostały wznowione 5 listopada br. Z uwagi na proces tworzenia się nowego rządu w Czechach nie były kontynuowane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej