RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zaostrzenie restrykcji dla niezaszczepionych. Niemcy zmieniają przepisy

Nowe zasady mają przełamać czwartą falę pandemii  (fot. Yui Mok/PA Images via Getty Images)
Nowe zasady mają przełamać czwartą falę pandemii (fot. Yui Mok/PA Images via Getty Images)

Po spotkaniu z premierami landów kanclerz Angela Merkel i jej następca Olaf Scholz poinformowali o zaostrzeniu restrykcji dla osób niezaszczepionych na koronawirusa. Nowe zasady mają przełamać czwartą falę pandemii i obowiązują niezależnie od liczby zakażeń czy wskaźnika zachorowalności.

Obowiązek szczepień w Niemczech? „Należy przygotować decyzję”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przyszły kanclerz Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych spotkali się we wtorek na wideokonferencji, by...

zobacz więcej

Kanclerz Angela Merkel zaznaczyła, że w niektórych szpitalach zaczyna brakować wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii. – Musimy się zdobyć na akt narodowej solidarności. Szpitale zbliżają się właśnie do granic swoich pojemności i wymagają odciążenia – powiedziała.

Jakie są ograniczenia w miejscach publicznych


Wprowadzona w kilku landach zasada „2G” ma od teraz obowiązywać w całych Niemczech. Oznacza to, że dostęp do kin, restauracji, siłowni czy salonów fryzjerskich mają jedynie osoby z certyfikatem szczepień lub zaświadczeniem o przebyciu choroby. W transporcie lokalnym i dalekobieżnym wystarczy ujemny wynik testu na koronawirusa. Nowe przepisy obejmują także handel detaliczny, choć nie dotyczą sklepów pierwszej potrzeby. Natomiast wszędzie tam, gdzie wskaźnik zachorowalności przekroczy poziom 350 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, zostaną zamknięte bary i dyskoteki. Osoby niezaszczepione muszą też ograniczyć kontakty społeczne. Wyjęte spod tych regulacji są dzieci do 14. roku życia.

Zaostrzone restrykcje będą obowiązywać do lutego 2022 roku. Dziś wykryto w Niemczech około 73 tysięcy nowych przypadków koronawirusa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej