RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Litewski wywiad alarmuje: Mińsk próbuje infiltrować opozycjonistów

Litewski wywiad alarmuje, że białoruskie służby próbują infiltrować opozycjonistów (fot.  Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images)
Litewski wywiad alarmuje, że białoruskie służby próbują infiltrować opozycjonistów (fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images)

Reżim w Mińsku prowadzi wzmożone działania w celu rekrutacji informatorów i potencjalnych prowokatorów, którzy mieliby działać w środowiskach białoruskich opozycjonistów. Informację tę przekazały dzisiaj w sieciach społecznościowych litewskie służby wywiadowcze.

Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na Białoruś

Unia Europejska przyjęła kolejne sankcje wobec Białorusi. Decyzja ma między innymi związek z kryzysem migracyjnym na wschodniej granicy UE, za...

zobacz więcej

Litewski wywiad podał, że białoruskie służby próbują infiltrować i werbować ludzi ze środowiska opozycjonistów i organizacji publicznych, którym przyznano na Litwie azyl. Takie działania są próbą zebrania informacji o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej oraz jej otoczeniu.

Według służb, rozpoczęły się one tuż po tym, jak część opozycjonistów nie uznała zwycięstwa Alaksandra Łukaszenki w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich i wyjechała na Litwę, aby uniknąć represji ze strony reżimu. Prowokacyjne działania mogą mieć na celu próbę zdyskredytowania polityków oraz wzbudzenie nieufności i wrogości wśród białoruskich polityków przebywających w Wilnie.

„Tego typu aktywność nasiliła się po zainicjowaniu przez Mińsk ataku hybrydowego z wykorzystaniem nielegalnych migrantów” – czytamy w komunikacie. Litewski wywiad ostrzega, że białoruskie KGB może próbować zwerbować niektórych uchodźców lub wprowadzić w ich środowisko swoich agentów. Stąd też, jak piszą służby, prewencyjny monitoring tych, którzy już na Litwę wjechali nielegalnie lub otrzymali wizę humanitarną i czekają na decyzję o udzieleniu azylu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej