RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest wniosek do KE o zgodę na zerowy VAT na żywność

Piotr Patkowski zaznaczył, że jeśli Komisja się przychyli, to zostanie wprowadzony zerowy VAT (fot. Shutterstock/Toni Schmidt)
Piotr Patkowski zaznaczył, że jeśli Komisja się przychyli, to zostanie wprowadzony zerowy VAT (fot. Shutterstock/Toni Schmidt)

– Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywość do 0 proc. Jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski. Zaapelował do opozycji, aby wpłynęła na Komisję Europejską w tej sprawie.

Sasin krytykuje UE za gigantyczne ceny energii i parapodatki. Jest odpowiedź KE

Komisja Europejska skomentowała wywiad wicepremiera Jacka Sasina. Unijni urzędnicy przekonywali, że rekordowe podwyżki cen energii nie mają nic...

zobacz więcej

– Od wielu lat prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o zerowym VAT na książki i czasopisma, na przewozy kolejowe. Odpowiedź zawsze jest negatywna. Były rozmowy o zerowym VAT na żywność, odpowiedź była negatywna – powiedział w czwartek w Sejmie Patkowski, odpowiadając na pytanie, czemu rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zerowego VAT na produkty żywnościowe.

Obniżka


Patkowski przypomniał, że Czechy zdecydowały się na obniżkę VAT do zera i muszą się teraz tłumaczyć przed Komisją Europejską.

– Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywność do 0 proc. i jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność – dodał wiceminister finansów.

Zaapelował do opozycji, aby wpłynęła na Komisję Europejską w sprawie zerowego VAT. W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Celem projektu jest obniżka stawek akcyzy na paliwa oraz energię elektryczną (a w przypadku energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – całkowite zwolnienie z tego podatku) na okres pięciu miesięcy oraz redukcja opłaty emisyjnej od paliw i zwolnienie ich z podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt jest częścią rządowego programu antyinflacyjnego.

Sejm zdecydował o przesłaniu projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej