RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Helsinki – poczuj magię świąt

Na straganach można spróbować specjałów regionalnej kuchni (fot. Agnieszka Wasztyl)
Na straganach można spróbować specjałów regionalnej kuchni (fot. Agnieszka Wasztyl)

Kremowa zupa z łososia, bułeczki cynamonowe, śledzie w sosie musztardowym, dania z renifera i migdały w cynamonie. Jarmark bożonarodzeniowy w Helsinkach co roku przyciąga tłumy mieszkańców i turystów spragnionych świątecznej atmosfery. Na straganach można spróbować specjałów regionalnej kuchni, kupić oryginalne wyroby rękodzielnicze, a także pamiątki.

Dziewicze piękno Pomorza Zachodniego

Krystalicznie czyste jeziora, meandrujące malownicze rzeki, bogata fauna i flora, polodowcowe głazy i świętojańskie legendy. Drawieński Park...

zobacz więcej

W tym roku świąteczny jarmark w Helsinkach przeniesiono z placu Senackiego na plac Targowy. To samo serce stolicy Finlandii. Kauppatori, czyli plac Targowy, położony jest na wschodnim krańcu ulicy Esplanadi – najbardziej reprezentacyjnego deptaka w mieście. Do późnej jesieni można kupić tutaj m. in. świeże warzywa, owoce, wypieki i ryby. W październiku odbywa się na nim popularny targ śledziowy. Sprzedawcy oferują tanie - jak na Finlandię - i smaczne jedzenie, więc nic dziwnego, że władze miasta postanowiły przenieść jarmark świąteczny właśnie tutaj.

Na placu Targowym już w XVIII wieku rozwijał się handel, a ryby sprzedawano prosto z łodzi. Do placu przylegają neoklasycystyczny Pałac Prezydencki, ratusz i hala targowa z 1889 roku.

Przy wejściu na jarmark sprawdzane są paszporty covidowe i dowody osobiste. Wśród dań dominują przekąski z ryb, pierożki nadziewane najczęściej mięsem oraz pożywne gęste zupy. Można skosztować także słodyczy i dżemów. Furorę robią bułki cynamonowe i oczywiście aromatyczne grzane wino – glögi.

Oświęcim inaczej – turystyczne hity miasta

Liczy ponad 800 lat i należy do najstarszych kasztelańskich grodów. Ma swój hejnał, tajemnicze tunele pod zamkiem, zabytkowe kościoły i kamienice....

zobacz więcej

W drewnianych budkach wzrok przyciągają prezenty świąteczne i wyroby rękodzielnicze. Najczęściej są to fińskie noże, drewniane zabawki i figurki, a także wełniane czapki, ciepłe rękawice, skarpety i swetry. Z głośników dobiega świąteczna muzyka.

Najmłodsi oblegają święcącą karuzelę, a starsi diabelski młyn. Na jarmarku organizowanych jest także wiele koncertów świątecznych i zajęć dla dzieci. Jarmark w Helsinkach potrwa do 22 grudnia. Ale nie tylko na placu Targowym można poczuć świątecznego ducha. Tysiące lampek rozświetlają ulice miasta. Ozdoby można zobaczyć w witrynach sklepowych, w oknach prywatnych domów, parkach, na drzewach i pomiędzy budynkami. Wszystko po to, żeby jak najmocniej poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej