RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czy amantadyna leczy COVID-19? Kolejni naukowcy zabrali głos

Naukowcy kolejny raz zabrali głos ws. amantadyny i jej skuteczności w leczeniu Covid-19 (fot. Emanuele Cremaschi/Getty Images)
Naukowcy kolejny raz zabrali głos ws. amantadyny i jej skuteczności w leczeniu Covid-19 (fot. Emanuele Cremaschi/Getty Images)

Czy amantadyna ma potencjał w leczeniu Covid – 19? Tak uważają naukowcy, którzy na portalu nature.com sugerują, że amantadyna powinna być brana pod uwagę jako metoda leczenia koronawirusa.

Polacy w światowym konsorcjum badającym amantadynę

Lubelscy naukowcy znaleźli się w międzynarodowym konsorcjum badającym skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. – Wejście lubelskiego ośrodka do...

zobacz więcej

„Proponujemy amantadynę jako nowy, tani, łatwo dostępny i skuteczny sposób leczenia COVID-19” – napisali naukowcy na łamach nature.com.

Przy badaniu pracowało dwunastu naukowców, między innymi z Grecji czy Niemiec.

W artykule opublikowanym w prestiżowym magazynie wskazują, że ku amantadynie specjalistów skierowała pilna potrzeba szukania skutecznych terapii leczenia COVID-19. Na tapetę wzięto bowiem między innymi zatwierdzone już leki skuteczne w walce ze znanymi wcześniej chorobami, jak amantadynę.

Lek ten był w latach 1996–2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowany jako lek neurologiczny i podawany pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

Autorzy artykułu na nature.com piszą, że badania komórkowe i kliniczne wykazały korzystne działanie tego leku. „W naszym badaniu wykazujemy, że amantadyna i heksametylenoamiloryd (HMA) blokują aktywność kanału jonowego białka E z SARS-CoV-2, konserwatywnej wiroporyny wśród koronawirusów. (...) Ponadto identyfikujemy dwie nowe wiroporyny SARS-CoV-2; ORF7b i ORF10, pokazując aktywność kanału jonowego w systemie ekspresji oocytów (X. laevis). Warto zauważyć, że amantadyna blokuje również aktywność kanału jonowego ORF10, zapewniając w ten sposób dwa cele kanałów jonowych w SARS-CoV-2 do leczenia amantadyną u pacjentów z COVID-19. Badanie przesiewowe znanych inhibitorów wiroporyny na białku E, ORF7b, ORF10 i białka 3a z SARS-CoV-2 ujawniło hamowanie białka E i ORF7b przez emodynę i ksanten, które również blokuje białko 3a. Ilustruje to ogólny potencjał dobrze znanych blokerów kanałów jonowych przeciwko SARS-CoV-2, a w szczególności podwójną podstawę molekularną obiecujących efektów amantadyny w leczeniu COVID-19” – przytacza ten tekst portal wgospodarce.pl.

Także polscy naukowcy mają swój udział w badaniach nad amantadyną i jej skutecznością przy infekcjach wywołanych koronawirusem. Prof. Rejdak wraz ze swoim zespołem z Oddziału Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie weszli w skład międzynarodowego konsorcjum prowadzącego badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji SARS–CoV–2. W sierpniu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że wyniki badań nie potwierdziły skuteczności leku, ale przyznał, że w tamtym okresie, kiedy odnotowywaliśmy spadek liczby zachorowań, nie było wystarczającej populacji pacjentów, żeby je prowadzić szybko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej