RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ławrow spotkał się z Blinkenem. Rosja chce umowy o nierozszerzaniu NATO na wschód

Rosja ma zaproponować umowy o nierozszerzaniu NATO na wschód (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)
Rosja ma zaproponować umowy o nierozszerzaniu NATO na wschód (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)

Najnowsze

Popularne

Rosja w najbliższym czasie przedstawi propozycje dotyczące porozumień, które wykluczałyby wszelkie rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód – poinformował w czwartek w Sztokholmie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Rosja liczy na spotkanie Putina z Bidenem

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w czwartek, że ma nadzieję, iż w najbliższych dniach odbędzie się szczyt między...

zobacz więcej

– W najbliższym czasie wniesiemy odpowiednie propozycje. Liczymy na ich poważne merytoryczne rozpatrzenie – powiedział Ławrow. Minister wypowiadał się na posiedzeniu szefów dyplomacji państw należących do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Ławrow wyraził nadzieję, że w kwestii rosyjskich propozycji OBWE „może odegrać bardzo pożyteczną rolę”.

Szef dyplomacji Rosji spotkał się także w kuluarach obrad OBWE z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Na spotkaniu Ławrow zapewnił, że Rosja „nie chce żadnych konfliktów”, jednak – jego zdaniem – „dalsze rozszerzenie NATO na wschód będzie dotyczyć podstawowych interesów jej bezpieczeństwa”.

Jeśli „nasi partnerzy z NATO deklarują, że nikt nie ma prawa dyktować krajowi pragnącemu wejść do NATO, czy może on to zrobić, czy też nie, to my powołujemy się na postanowienia prawa międzynarodowego o tym, że każde państwo ma prawo wybrać sposoby zapewnienia swoich legalnych interesów w sferze bezpieczeństwa” – oświadczył Ławrow.

Zarzucił też NATO, że „odmawia konstruktywnego rozpatrzenia” propozycji Rosji, dotyczących zapobiegania incydentom. Mówiąc o „przybliżaniu infrastruktury wojskowej NATO do granicy Rosji” Ławrow ocenił, że „powraca przerażający scenariusz konfrontacji wojennej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej