RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Będzie rządowe wsparcie dla hodowców trzody chlewnej

Najnowsze

Popularne

Program wsparcia przeznaczonego dla gospodarstw, gdzie narodziły się prosięta, pomoże zredukować skutki finansowe występowania wirusa ASF – mówił podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szczepionka przeciwko ASF. Polscy naukowcy najbliżej sukcesu

W Polsce trwają prace nad szczepionką przeciw wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF). To choroba stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla hodowli...

zobacz więcej

Minister zapowiedział, że  o wsparcie producenci trzody chlewnej będą mogli ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na ten cel przeznaczono około 400 milionów złotych:  – Wspomagać chcemy główne te małe, rodzinne hodowle. Maksymalna liczba loch, których objęlibyśmy wsparciem to jest 500 sztuk. Pozwala to na dowolne gospodarowanie środkami, chcemy wspólnie przetrzymać ten trudny okres dla hodowców. Myślę, że za około tysiąc złotych lochę można spokojnie utrzymać - dodał wiceszef rządu.  

 Przewidziana pomoc                                       


 Nabór wniosków ma się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku.  Przewidziana pomoc ma wynieść tysiąc złotych do 10 urodzonych i zarejestrowanych prosiąt. Wsparcie ma pozwolić na odbudowę pogłowia trzody chlewnej – przypomniał sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Norbert Kaczmarczyk: To ważne wsparcie zmierzające do zabezpieczenia ciągłości hodowli. Tylko w ten sposób pomagając w utrzymaniu loch jesteśmy w stanie wesprzeć proces odbudowy pogłowia, które właśnie przez ASF spada – dodał Kaczmarczyk. 

 Wypłata pomocy ma zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej