RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja liczy na spotkanie Putina z Bidenem

Rosja liczy na spotkanie Putina z Bidenem (fot. Denis Balibouse - Pool/Keystone via Getty Images)
Rosja liczy na spotkanie Putina z Bidenem (fot. Denis Balibouse - Pool/Keystone via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w czwartek, że ma nadzieję, iż w najbliższych dniach odbędzie się szczyt między prezydentami Rosji i USA Władimirem Putinem i Joe Bidenem – podała agencja Interfax.

Szczyt Biden-Putin. Biden zastosował wybieg, Putin wszystkich zaskoczył [WIDEO]

W Genewie rozpoczął się w środę szczyt z udziałem prezydentów USA i Rosji, Joego Bidena i Władimira Putina. Po przybyciu na miejsce przywódcy...

zobacz więcej

– Mamy nadzieję, że kontakt między obydwoma prezydentami nastąpi w najbliższych dniach – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow na antenie państwowej telewizji, odpowiadając na pytanie gospodarza programu o to, kiedy może się odbyć rosyjsko-amerykański szczyt.

Riabkow podkreślił, że nie ustalono jeszcze daty spotkania, bowiem trudno jest znaleźć wspólny termin w kalendarzach obu prezydentów. Zaznaczył jednak, że „kontakt jest bardzo potrzebny, bowiem mamy mnożące się problemy”.

– Nie ma postępu w sprawach dwustronnych, które coraz bardziej wkraczają w fazę ostrego kryzysu, nie ma wzajemnego zrozumienia, jak deeskalować sytuację w Europie. No i są jeszcze inne sprawy – wyjaśnił.

– Jedyny obszar, w którym jest poprawa naszych relacji, to układ START, w ramach którego zaczyna się normalna praca. Prezydenci jednak muszą dać impuls nam i swoim zespołom, aby posunąć się dalej w innych kwestiach. Sytuacja w Europie jest bardzo niepokojąca – powiedział Riabkow.

Wiceszef MSZ Rosji zaznaczył, że administracja USA „przygląda się uważnie, co robi Rosja” w kontekście napiętej sytuacji wokół Ukrainy, a także eskalacji kryzysu migracyjnego w Europie Wschodniej, zatem potrzebna jest stabilizacja relacji na linii Moskwa – Waszyngton.

– Traktujemy to spokojnie. W końcu prezydenci to ludzie nadmiernie zajęci ważnymi sprawami, ale z pewnością ich służby odpowiedzialne za grafiki znajdą okienka, a my umówimy się na kontakt. Jest to bardzo potrzebne, aby wysłać sygnał polityczny, że sytuacja nie jest beznadziejna, ale stabilizuje się, a podwładnym po obu stronach potrzebne są instrukcje i dyrektywy do pracy na rzecz stabilizacji – powiedział Riabkow. Jedyne jak do tej pory spotkanie Bidena i Putina odbyło się w połowie czerwca w Genewie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej