RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prokuratorskie śledztwo w sprawie wypadku OSP. Zginęło dwoje strażaków

Prokuratura Rejonowa w Lipnie jeszcze w czwartek rozpocznie śledztwo w sprawie wypadku w Czernikowie koło Torunia, w którym zginęło dwoje strażaków OSP, a trzech zostało rannych –poinformowała szefowa prokuratury Alicja Cichosz.

Wypadek wydarzył się w czwartek wcześnie rano w Czernikowie na skrzyżowaniu dk 10 z ul. Słowackiego. Strażacy z OSP Czernikowo jechali w trybie alarmowym do pożaru w miejscowości Liciszewy. Ich ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem 5 tys. l marki MAN zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli 62-letni Jan, kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego druhna – ok. 30-letnia Ewelina. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni; przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie.

Okoiczności wypadku


– Na razie trudno mówić o przyczynach i przebiegu wypadku. Konieczne jest wyjaśnienie wielu kwestii, m.in. czy samochód strażacki jechał na sygnałach, co ma istotne znaczenie dla sprawy. Samochód OSP wyjeżdżał z drogi podporządkowanej na główną. Samochód ciężarowy jechał z Torunia w kierunku Warszawy. Oba samochody mamy zabezpieczone, sprawdzana będzie m.in. prędkość ciężarówki w chwili wypadku, co też jest ważne. Na miejscu zdarzenia zostały przeprowadzone oględziny – powiedziała prokurator rejonowy Cichosz.

Zobacz także: Żaryn o służbach na granicy: Spotykają się z agresją i hejtem

„Alarm!”. Przez nieudolność radnych strażacy nie mogą dostać nowego wozu

Strażacy z OSP w Brzozowie zamiast ratować ludzi z pożarów, drżą, czy w ogóle uda im się dotrzeć na miejsce. Ich zabytkowy wóz regularnie się...

zobacz więcej

Prokurator Cichosz zaznaczyła, że dwóch strażaków jest w stanie ciężkim, są w jednym z toruńskich szpitali. Trzeci z poszkodowanych po opatrzeniu w szpitalu został wypisany do domu.

W wypadku zginęła Ewelina, która z zawodu była ratownikiem medycznym i Jan, który pracował w Urzędzie Gminy jako konserwator.

Oboje zostali uczczeni minutą ciszy przez posłów na posiedzeniu Sejmu, a wcześniej tak uczynili członkowie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych kontynuujący prace nad projektem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Wyrazy współczucia bliskim zmarłych strażaków przekazał minister MSWiA Mariusz Kamiński, komendant PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak i szef OSP Waldemar Pawlak.

Żałoba


W związku ze śmiercią strażaków wójt Czernikowa Tomasz Krasicki ogłosił do niedzieli żałobę gminną. Zarządził, aby wszystkie jednostki podległe Urzędowi Gminy opuściły flagę narodową do połowy masztu i zawiesiły kir. Odwołane zostały też wszystkie imprezy kulturalne pod auspicjami gminy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wyraził współczucie dla rodzin dwojga druhów OSP Czernikowo, którzy zginęli w wypadku samochodowym. „Będziemy o nich pamiętać” – napisał na Twitterze. Szef MSWiA przypomniał, że druhowie zapłacili życiem, jadąc, by nieść pomoc innym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej