RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przydacz: sankcjami wobec Białorusi objętych jest 11 podmiotów

Została finalnie zaakceptowana lista sankcyjna w odpowiedzi na agresywną hybrydową operację ze strony Aleksandra Łukaszenki – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Ochojska kolejną gwiazdą białoruskiej TV? Lawina komentarzy ws. skandalu na granicy

„Ochojska pozazdrościła Sterczewskiemu i Jachirze sławy w telewizji. Białoruskiej” – napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Błażej Poboży. „Ruszyła,...

zobacz więcej

Przydacz poinformował, że dzisiaj została finalnie zaakceptowana lista sankcyjna w odpowiedzi na agresywną hybrydową operację ze strony Aleksandra Łukaszenki. Dodał, że to odpowiedź UE wypracowana została w ramach wspólnej pracy.

Na liście sankcyjnej znajduje się 11 podmiotów gospodarczych białoruskich. – To podmioty, które były bezpośrednio zaangażowane w sprowadzanie celowe migrantów, ich akomodowanie na terytorium Białorusi a następnie transportowanie na granicę. Ale to także podmioty z sektora chemicznego, lotniczego, zajmującego się częściami do samochodów – wyjaśnił Przydacz. Te firmy nie będą mogły realizować biznesów z partnerami europejskimi.

Do tego na liście znalazło się 17 osób zaangażowanych w realizowanie akcji hybrydowej.

– Na liście są także osoby odpowiedzialne za naruszanie praw człowieka na Białorusi. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę, że poza operacją hybrydową, na Białorusi cały czas mamy do czynienia z naruszaniem praw człowieka. Dziennikarze są prześladowani, ponad 800 więźniów politycznych znajduje się w więzieniach ale pragnę podkreślić także, że sankcje nie są celem samym w sobie. Są odpowiedzią i sygnałem dla Mińska aby zaprzestały tej agresywnej polityki – wskazał Przydacz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej