RAPORT

Wojna na Ukrainie

Georges Seurat. Kim był bohater Google Doodle 2 grudnia?

Inspiracją dla Google'a była rocznica urodzin Georges'a Seurata (fot. Forum/Granger History Collection; Google)
Inspiracją dla Google'a była rocznica urodzin Georges'a Seurata (fot. Forum/Granger History Collection; Google)

W czwartek popularna wyszukiwarka Google zaskoczyła użytkowników, zmieniając swoje logo. Zamiast klasycznego napisu, zobaczyliśmy pełną kolorów animację nawiązującą do twórczości Georges'a Seurata, francuskiego malarza żyjącego w drugiej połowie XIX wieku. Dziś przypada rocznica jego urodzin.

Rodzina ofiar Holokaustu odzyska obraz Klimta

Francja zwróci obraz „Róże pod drzewami” Gustava Klimta jego prawowitym właścicielom, rodzinie Nory Stiasny – poinformowała minister kultury...

zobacz więcej

Georges Seurat był twórcą pointylizmu – metody malowania polegającej na nakładaniu obok siebie drobnych plamek o czystych, nasyconych barwach, które, zlewając się w oku widza, dają efekt nieuchwytności światła. Nie zdążył rozwinąć swej teorii koloru, gdyż zmarł w wieku 31 lat, kilka lat po rozpoczęciu kariery malarskiej.

Georges Seurat w Google Doodle. Dlaczego pojawił się 2 grudnia?


Zainicjowany przez Seurata kierunek niewątpliwie wywodzi się z impresjonizmu, będąc jednocześnie jego radykalną odnową. Seurat stworzył malarstwo intelektualne, usystematyzowane, podporządkowane regułom i zasadom. Wokół Seurata zebrała się grupa malarzy, w tym Pissarro i Signac.

Jego obrazy znalazły licznych zwolenników w Belgii, dlatego też w lutym 1887 w Brukseli wystawiono „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande-Jatte” i kilka obrazów o tematyce morskiej. Na przełomie 1887 i 1888 Seurat odstąpił od kompozycji plenerowych i wyznaczył sobie nowe zadanie: zastosowanie swojej techniki do scen we wnętrzach. Powstały m.in. „Modelki” i „Parada”. Kolejnym ważnym obrazem Seurata była „Pudrująca się kobieta”. Za modelkę posłużyła mu młoda robotnica Madeleine Knoblock. Malarz miał z nią syna, który urodził się 16 lutego 1890. Ich związek był utrzymywany w ścisłej tajemnicy i dopiero po śmierci Seurata przyjaciele dowiedzieli się, że miał z nią syna.

26 marca 1891 artysta rozchorował się na dyfteryt i w trzy dni później zmarł. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. Dwa tygodnie po śmierci artysty jego dziecko zmarło na tę samą chorobę.

Pointylizm naśladowali tacy malarze, jak Pissarro, Van Gogh, Gauguin czy Matisse.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej