RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sasin krytykuje UE za gigantyczne ceny energii i parapodatki. Jest odpowiedź KE

Wicepremier Jacek Sasin o podwyżkach cen energii (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Wicepremier Jacek Sasin o podwyżkach cen energii (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Komisja Europejska skomentowała wywiad wicepremiera Jacka Sasina. Unijni urzędnicy przekonywali, że rekordowe podwyżki cen energii nie mają nic wspólnego z polityką klimatyczną UE. „Przez ostatni rok unijny parapodatek wzrósł o 158 proc.” – wynika jednak z grafiki udostępnionej przez jednego z posłów Zjednoczonej Prawicy.

Najwyższa inflacja w Niemczech od dziesięcioleci. Zaskakuje ekspertów

W październiku inflacja w Niemczech wyniosła 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku; w związku z tym osiągnęła już najwyższy...

zobacz więcej

Przyzwolenie Unii Europejskiej na Nord Stream 2 i obecne szantażowanie Europy przez Rosję cenami gazu to nie jedyny powód wzrostu kosztów energii.

– Rosnące ceny energii to koszt naszego bycia w UE – powiedział w rozmowie z Polsat News wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. – UE to nie tylko to, co nam się kojarzy dobrze – fundusze, ale też to, co ma dla nas skutki negatywne, jak uczestnictwo w europejskiej polityce klimatycznej powodujące, że cena energii elektrycznej w Polsce rośnie – wyjaśnił.

Zobacz także ->  Tarcza antyinflacyjna. Premier Morawiecki o odpowiedzi rządu na rosnącą inflację

– Musimy zdać sobie sprawę, że certyfikaty CO2 wzrosły do 75 euro za tonę. Eksperci mówią, że za chwilę będzie to 100 euro, a Frans Timmermans twierdzi, że najlepiej byłoby 200 euro, bo szybciej odeszłoby się od węgla – mówił Jacek Sasin.

Na wypowiedzi wicepremiera zareagowano na oficjalnym profilu Komisji Europejskiej. „Wzrost cen energii wynika głównie ze zwiększonego światowego popytu, a nie polityki klimatycznej UE. Przedstawienie obecnej sytuacji jako kosztów członkostwa to mijanie się z prawdą” – oceniono.

Gorąco w UE. Putin wykorzystuje migrantów, by grać ws. NS2

Anna Zalewska (PiS) złożyła rezolucję ws. zatrzymania Nord Stream 2, ale dokument blokują Partia Socjalistów oraz EPP Donalda Tuska. Mimo to w...

zobacz więcej

Na wpis Komisji Europejskiej zareagował z kolei poseł Janusz Kowalski.

Polityk zamieścił grafikę, z której wynika, że „przez ostatni rok unijny parapodatek wzrósł o 158 proc.” – z 27,26 euro w listopadzie 2020 roku do 71,46 euro obecnie.

Zobacz także ->  Rząd przystąpił do realizacji tarczy antyinflacyjnej. Premier: Obejmie do 7 mln gospodarstw

„Polska realizując unijną politykę klimatyczną traci suwerenność. Energia elektryczna w Polsce zdrożeje przez UE” – przekonuje Kowalski.

Morawiecki ostro ws. reparacji. Padła konkretna kwota. Co na to Niemcy?

– Polska poniosła ogromne straty na skutek monstrualnych zbrodni niemieckich – powiedział premier Mateusz Morawiecki i ocenił, że sprawa reparacji...

zobacz więcej

Tarcza antyinflacyjna. Co się zmieni?


Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w ubiegłym tygodniu rozwiązania składające się na tzw. tarczę antyinflacyjną, która ma zamortyzować wzrost cen – także tych dotyczących energii. Na tarczę o łącznej wartości do 10 mld zł składa się sześć elementów, m.in. czasowa obniżka akcyzy na paliw silnikowe i czasowe zwolnienie ich z podatku od sprzedaży detalicznej, czasowe obniżenie stawki VAT na gaz oraz czasowa zerowa akcyza na prąd dla gospodarstw domowych.

Tarcza antyinflacyjna przewiduje także wprowadzenie dodatku osłonowego dla rodzin. Będzie wypłacany w dwóch ratach, w kwotach od 400 zł do nawet 1100 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Zobacz także ->  Tarcza antyinflacyjna. O ile będzie tańsze paliwo? Sasin odpowiada

Część rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przyjęta na drodze rozporządzeń, niektóre trafią pod obrady Sejmu w formie nowych ustaw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej