RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Spór o budowę muru. Wiceminister: To jest łajdactwo

Wiceszef w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik (fot. PAP/Piotr Nowak)
Wiceszef w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik (fot. PAP/Piotr Nowak)

„Płot na granicy zbuduje firma, którą kieruje działacz PiS” – napisał portal wp.pl. Do artykułu odniósł się wiceminister MSWiA Maciej Wąsik. W jego ocenie tekst to „łajdactwo”, bo chodzi o polskie spółki należące do skarbu państwa i to dobrze, że projekt zrealizują krajowi, a nie zagraniczni producenci.

Kurdej-Szatan ostro o „występie” w Belarus24. Krzyczy i wskazuje winnych [WIDEO]

Barbara Kurdej–Szatan znów skomentowała filmik z polsko–białoruskiej granicy. Stwierdziła, że żołnierze powinni bronić granic, ale niektórzy z nich...

zobacz więcej

We wtorek pełnomocnik do spraw budowy granicznej zapory poinformował, że stalowe panele zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch spółek: Grupy Kapitałowej Węglokoks i Mostostalu Siedlce.

„Prezesem firmy Mostostal Siedlce, która weźmie udział w budowie granicznego płotu, jest Tomasz Hapunowicz. To były wójt Zbuczyna i obecny przewodniczący lokalnych struktur PiS” – zaalarmowano w artykule.

Zobacz także ->  Węglokoks o zaporze na granicy z Białorusią. Ile pójdzie na to stali?

Pojawienie się tekstu wywołało szybką reakcję internautów, a w końcu samego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika.

„Dostawcą stali na zaporę na granicy będzie konsorcjum: Węglokoks S.A - 100 proc. skarb państwa; Mostostal Siedlce GK Polimex Mostostal - 65,9 proc. udziałów: ENEA, ENERGA, PGE, PGNiG, reszta giełda. To nie jest dziennikarstwo. To jest łajdactwo” – stwierdził.

„Dostawcą będzie spółka Mostostal Siedlce wchodząca w skład grupy kapitałowej Polimex Mostostal, jednej z największych tego typu w regionie, od 2017 roku kontrolowana przez Skarb Państwa” – taki tekst pojawił się wśród komentarzy internautów. Część z nich uważa, że takich podmiotów nie powinno się nazywać „firmą działacza". „Zapewne gdyby budowa przypadła w udziale któremuś z molochów typu Hochtief, Strabag albo Skanska, dziennikarze i opozycja nie podnosiliby głosów zatroskania. No tak” – ocenił jeden z uzytkowników sieci. Inni chwalą fakt, że w projekt zaangażowano także polskie firmy.

Morawiecki ostro ws. reparacji. Padła konkretna kwota. Co na to Niemcy?

– Polska poniosła ogromne straty na skutek monstrualnych zbrodni niemieckich – powiedział premier Mateusz Morawiecki i ocenił, że sprawa reparacji...

zobacz więcej

50 tysięcy ton stali


Maciej Wąsik na początku tygodnia powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do 15 grudnia zostaną wyłonieni wykonawcy, którzy wybudują zaporę na granicy z Białorusią. Podkreślił, że prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zaznaczył, że zostali już wybrani dostawcy paneli stalowych do budowy zapory: Mostostal Siedlce i Węglokoks.

Zobacz także ->  Świetna wiadomość – zapora na granicy powstanie z polskiej stali

Zapora, która powstanie na granicy z Białorusią, będzie oparta na konstrukcji stalowej. Według wstępnych szacunków, do jej budowy użyte zostanie ponad 50 tysięcy ton stali.

Mur będzie miał ponad 180 kilometrów długości i 5 i pół metra wysokości. Zostanie wyposażony w nowoczesne, elektroniczne urządzenia do zarządzania granicą, m.in. czujniki ruchu i kamery.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej