RAPORT

Wojna na Ukrainie

Była posłanka PO zatrzymana przez CBA. Chodzi nie tylko o fałszywe oświadczenia majątkowe

Bożena K. składała fałszywe oświadczenia majątkowe – twierdzą śledczy (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Bożena K. składała fałszywe oświadczenia majątkowe – twierdzą śledczy (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

W czwartek w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłą posłankę Platformy Obywatelskiej Bożenę K. – ustalił portal tvp.info. Była parlamentarzystka (opuściła Sejm w 2019 r.) zdaniem śledczych przez lata składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe i działała na szkodę Kancelarii Sejmu. Fakt zatrzymania byłej posłanki potwierdza nam Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Były szef CBA Paweł W. usłyszał zarzuty

Paweł W., były szef CBA, usłyszał zarzut wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Wobec podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł. Za...

zobacz więcej

Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce rozpoczęła w połowie 2021 roku. Śledczy badali, czy była posłanka składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. Wskazywano wówczas, że za ten proceder grozi nawet do 8 lat więzienia.

Wątpliwe oświadczenia majątkowe Bożeny K.


W czwartek Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali byłą posłankę na Sejm RP.

„Kobieta została zatrzymana dzisiaj przed południem w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że w latach 2016-2019 złożyła nieprawdziwe oświadczenia majątkowe jako Poseł na Sejm RP, a także jako osoba zarządzająca gminną osobą prawną. Ustalenia śledczych wskazują, że nie wykazała między innymi zobowiązań finansowych oraz posiadanej ruchomości przekraczającej wartość 10 tys. zł.” – czytamy w komunikacie CBA. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje także, że działała na szkodę Kancelarii Sejmu poprzez przywłaszczenia powierzonych jej środków pieniężnych, przeznaczonych na działalność biura poselskiego – tym na wynagrodzenia pracowników w łącznej kwocie około 320 tys. Zł.

Kim jest była posłanka zatrzymana przez CBA?


Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że chodzi o pochodzącą z Białegostoku byłą parlamentarzystkę Platformy Obywatelskiej Bożenę K. W Sejmie zasiadała przez dwie kadencje (od 2011 roku). W 2019 roku bez powodzenia startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a jesienią tego samego roku nie dostała się do Sejmu.

Po tym, jak nie została wybrana na kolejną kadencję, znalazła zatrudnienie w Kancelarii Senatu, gdzie – jak opisywały media – zajmuje się m.in rozliczaniem wydatków na biura senatorskie.

CBA wskazuje, że po zakończeniu przeszukania mieszkania byłej parlamentarzystki, zostanie ona przewieziona do prokuratury.

Zobacz także: Osiem osób zatrzymanych przez CBA ws. GetBack

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej