RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef Pfizera: Coroczne szczepienia przeciw COVID-19 mogą być konieczne przez wiele lat

Szczepienie przeciwko COVID-19 (fot. Yui Mok/PA Images via Getty Images)
Szczepienie przeciwko COVID-19 (fot. Yui Mok/PA Images via Getty Images)

Aby utrzymać bardzo wysoki poziom ochrony przed COVID-19, prawdopodobnie przez wiele lat konieczne będą coroczne szczepienia – powiedział szef firmy Pfizer Albert Bourla BBC. Firma poinformowała, że pracuje nad zaktualizowaną wersją szczepionki w odpowiedzi na wariant Omikron. Może być on gotowy w 100 dni.

Szczepienia przeciw COVID-19 a liczba zgonów. Rzecznik MZ podał dane

Na 570 chorych z COVID-19, które zmarły ostatniej doby, 427 to osoby niezaszczepione – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech...

zobacz więcej

Wywiad został przeprowadzony jeszcze przed pojawieniem się wariantu Omikron i przed ogłoszeniem, że Wielka Brytania podpisała umowy na zakup w latach 2022-23 54 mln dawek Pfizer-BioNTech i 60 mln Moderny.

Bourla mówił, że Pfizer już zaktualizował szczepionki w odpowiedzi na wariant Beta i Delta. Przekonywał, że szczepionki pomogły uratować miliony istnień ludzkich podczas pandemii, a bez nich „fundamentalna struktura naszego społeczeństwa byłaby zagrożona”.

Według prezesa dostarczy 3 mld dawek szczepionki, w przyszłym roku – 4 mld. Jak twierdził, w przyszłym roku kraje będą miały „tyle dawek, ile potrzebują”.

Odnosząc się do zarzutów, że Pfizer, BioNTech i Moderna – w odróżnieniu od firmy AstraZeneca sprzedającej szczepionki po kosztach – zarabiają na ich sprzedaży, choć w wielu uboższych krajach poziom zaszczepienia jest niski, Bourla mówił, iż „najważniejsze jest to, że uratowano miliony istnień ludzkich”.

Zobacz także: Szczepionka Novavax i lek przeciw COVID-19 w grudniu będą w Polsce

„Zmieszanie” różnych szczepionek przeciw COVID-19 może być korzystne

Według wstępnych, opublikowanych właśnie wyników badań amerykańskich naukowców osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy...

zobacz więcej

– Uratowaliśmy globalnej gospodarce biliony dolarów. To silna zachęta do innowacji w przypadku następnej pandemii. Ale ludzie zobaczą, że jeśli przystąpią do starań, aby stworzyć coś, co ratuje życie i oszczędza pieniądze, to jest również nagroda finansowa – powiedział.

Poinformował, że w ciągu około miesiąca wprowadzona zostanie formuła szczepionki, która umożliwi jej przechowywanie przez trzy miesiące w lodówce, co jego zdaniem zrobi „ogromną różnicę” dla Afryki Subsaharyjskiej. Konieczność trzymania szczepionki Pfizera w temperaturze -70 st. powoduje, że jest ona trudna do wdrożenia w krajach o niższym poziomie świadczeń medycznych.

Zobacz także: Prawie 40 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19


Bourla poparł podawanie szczepionki dzieciom w wieku 5-11 lat, co zostało zatwierdzone już m.in. w USA. – COVID-19 w szkołach się rozwija. To powoduje znaczące zakłócenia w systemie edukacyjnym i są dzieci, które będą miały poważne objawy. Więc nie mam wątpliwości, że korzyści całkowicie przemawiają za tym, aby to zrobić – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej