RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosjanie mówią o zatrzymaniach. Ukraińcy: To fake news

Ukraińskie służby zdementowały te informacje (fot. Spencer Platt/Getty Images)
Ukraińskie służby zdementowały te informacje (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Informacja Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji o zatrzymaniu ukraińskich agentów to fake news – oświadczył rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Artem Dechtiarenko. „Podobne oświadczenia FSB Rosji należy rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat wojny hybrydowej, w której informacyjna propaganda i rozpowszechnianie fejków mają znaczną rolę” – przekazał rzecznik serwisowi Ukraińska Prawda.

Rosyjskie służby bezpieczeństwa zatrzymały obywatela Ukrainy szykującego zamach

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w czwartek o zatrzymaniu trzech obywateli Ukrainy, z których jeden miał przygotowywać...

zobacz więcej

Jak kontynuował, przez dziewięć miesięcy tego roku SBU wykryła ok. 50 agentów zagranicznych służb, w tym dwóch na „gorącym uczynku” podczas próby działań dywersyjno–terrorystycznych.

Dechtiarenko dodał, że w listopadzie SBU wykryła pracowników FSB, którzy przeprowadzili ponad 5 tys. ataków cybernetycznych na organy państwowe Ukrainy. Ustalono tożsamość oficerów FSB i przechwycono ich rozmowy – przekazał rzecznik.

W jego opinii „to wielka strata dla reputacji FSB, która po raz kolejny chce zdyskredytować ukraińskie służby specjalne fejkami”.

FSB poinformowała wcześniej o zatrzymaniu trzech obywateli Ukrainy, z których jeden według rosyjskich służb przygotowywał zamach terrorystyczny na terenie Rosji, a dwaj pozostali zbierali informacje o rosyjskich obiektach strategicznych. Według FSB zatrzymany mężczyzna przybył do Rosji w celu dokonania zamachu i „planował eksplozję dwóch samodzielnie sporządzonych ładunków wybuchowych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej