RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Młoda para na tle zniszczonej Warszawy. Pomóżmy ich odnaleźć!

„Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic” – pisze Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i apeluje o pomoc w odnalezieniu pary. „Może ktoś z was rozpozna na nim swojego ojca, dziadka, babcię czy prababcię?” – pytają z nadzieją pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Morawiecki ostro ws. reparacji. Padła konkretna kwota. Co na to Niemcy?

– Polska poniosła ogromne straty na skutek monstrualnych zbrodni niemieckich – powiedział premier Mateusz Morawiecki i ocenił, że sprawa reparacji...

zobacz więcej

Archiwum IPN przekazało, że poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza.

Spuścizna po Śmigaczu trafiła do zasobu archiwalnego IPN w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Bogaty zbiór fotograficzny i dokumenty przesiedleńcze przekazały Aleksandra (córka) i Małgorzata (wnuczka) Szczygielskie, w ten sposób wypełniając zobowiązanie Henryka Śmigacza do zachowania pamięci o ofiarach i stratach poniesionych przez naród polski z rąk niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.

Zobacz także:   Stanowcza reakcja z Niemiec ws. reparacji. Historyk: Co najmniej 100 mld euro

Przekazane fotografie stanowią niezwykle cenny nabytek o charakterze dokumentacyjnym z okresu II wojny światowej i ciekawy materiał do badań dotyczących historii fotografii wojennej i teatru polskiego. Duża część z tych zdjęć nigdy nie była publikowana w formie odbitek. Przez wiele lat pozostawały poza granicami kraju (Belgia).

Kurdej-Szatan ostro o „występie” w Belarus24. Krzyczy i wskazuje winnych [WIDEO]

Barbara Kurdej–Szatan znów skomentowała filmik z polsko–białoruskiej granicy. Stwierdziła, że żołnierze powinni bronić granic, ale niektórzy z nich...

zobacz więcej

Archiwum IPN szuka informacji o bohaterach jednego ze zdjęć. Widać na nim dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej zaś koszyczek. On z kolei niesie zwinięty rulon - być może jest to plakat lub szkic.

„Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie, zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu - stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia” – napisano.

Zobacz także:   Prezes IPN pomógł obezwładnić sąsiada, gdy tamten zaatakował swoją żonę

„Zarówno Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, jak i córce i wnuczce Henryka Śmigacza zależy na przywróceniu imion bohaterom tej fotografii” – podkreślono.

Archiwum prosi, aby wszelkie informacje na temat przedstawionych na fotografii osób kierować na adres archiwumipn@ipn.gov.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej