RAPORT

Prorosyjska era Tuska

KE zamyka procedurę naruszeniową przeciw Niemcom ws. prymatu prawa europejskiego

Zamknięcie procedury naruszeniowej przez KE (fot. PAP/EPA/MICHELE TANTUSSI)
Zamknięcie procedury naruszeniowej przez KE (fot. PAP/EPA/MICHELE TANTUSSI)

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o zakończeniu procedury naruszeniowej przeciwko Niemcom w sprawie prymatu prawa europejskiego – poinformowano w oświadczeniu. „To jest hit. Niemiecki Trybunał szeregiem orzeczeń kwestionuje kompetencje TSUE. Co robi Komisja Europejska? Oczywiście umarza postępowanie” – skomentował wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Sadoś krytykuje KE: Chcemy zawieszenia procedur azylowych, a nie ich wydłużenia [WIDEO]

zobacz więcej

„Komisja podjęła dziś (w czwartek) decyzję o zamknięciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Niemcom w związku z wyrokiem niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 maja 2020 r. dotyczącym programu skupu aktywów sektora publicznego Europejskiego Banku Centralnego” – czytamy w oświadczeniu KE.

Komisja uważa, że należy zamknąć procedurę naruszeniową, ponieważ w swojej odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia Niemcy przedstawiły bardzo mocne zobowiązania.

„W szczególności Niemcy formalnie zadeklarowały, że potwierdzają i uznają zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz wartości określone w art. 2 TUE, w tym w szczególności praworządności” – uzasadniła Komisja.

Dodatkowo, „Niemcy wyraźnie uznają autorytet Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego decyzje są ostateczne i wiążące”. RFN uważa również, że „legalność aktów instytucji unijnych nie może być przedmiotem badania skarg konstytucyjnych przed sądami niemieckimi, lecz może być przedmiotem kontroli jedynie Trybunału Sprawiedliwości”.

Stoltenberg: Rosja nie będzie decydować, kto jest członkiem NATO

Rosja nie będzie decydować, kto jest członkiem NATO – szef Sojuszu odpowiedział w ten sposób na propozycję rosyjskiego prezydenta. Władimir Putin...

zobacz więcej

Rząd niemiecki, odwołując się do zapisanego w Traktatach obowiązku lojalnej współpracy, zobowiązał się „do wykorzystania wszelkich dostępnych mu środków, aby w przyszłości uniknąć powtórzenia się stwierdzenia ultra vires i podjąć aktywną rolę w tym zakresie”– poinformowała KE w czwartek.

Kaleta: Niemcy ponad innymi


Sytuacja, za którą Polska byłaby ostro atakowana przez unijne instytucje, w przypadku Niemiec znów jest po prostu zamiatana pod dywan.

„To jest hit. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny szeregiem orzeczeń kwestionuje kompetencje TSUE. Co robi KE? Oczywiście umarza postępowanie, bo rząd złożył deklarację co do przestrzegania art. 2” – skomentował na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Dodał, że dzisiejsza opinia rzecznika TSUE i ten komunikat pokazują, „jak ma działać IV Rzesza”. „Niemcy ponad innymi” – napisał wskazując na kolejny przykład, że rządowi w Berlinie wolno więcej niż innym, a tym bardziej więcej niż Warszawie.

Przekroczenie uprawnień przez EBC


Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w maju ub.r. uznał, że Europejski Bank Centralny (EBC) przekroczył swoje uprawnienia, skupując od 2015 roku obligacje krajów strefy euro. Według sędziów program skupowania obligacji był częściowo niezgodny z niemiecką konstytucją, bo ani tamtejszy rząd, ani Bundestag nie zajęły się tą sprawą.

Niemiecki sąd podważył tym samym wcześniejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w grudniu 2018 roku zaakceptował tzw. luzowanie ilościowe.

Orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z maja 2020 r. wywołało obawy KE dotyczące jego zgodności z prawem Unii Europejskiej.

W efekcie w czerwcu br. Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu procedury naruszeniowej wobec Niemiec „w związku z naruszeniem podstawowych zasad prawa UE, w szczególności zasad autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii, a także poszanowania właściwości Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na mocy art. 267 TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – red.)”.

Czytaj także: Jest zgoda KE na zmianę części procedur azylowych. Wbrew Jourovej i Reyndersowi

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej